"Avrupa ülkeleri ikiyüzlü politikalarından vazgeçmeli"

"Avrupa ülkeleri ikiyüzlü politikalarından vazgeçmeli"
"Avrupa ülkeleri ikiyüzlü politikalarından vazgeçmeli"
- Mülteci-Der Yönetim Kurulu Başkanı Bekçi: - "Avrupa gittikçe duvarlarını ve koruma tedbirlerini arttırarak iltica yollarını kapatmıştır. Türkiye 2 milyon, Ürdün 1,6 milyon mülteci kabul ederek en büyük kitlelere kapılarını açmıştır" - "İnsan Hakları ve Cenevre sözleşmelerine taraf olan Avrupa ülkeleri, ikiyüzlü politikalarından vazgeçmeli ve yasal olarak sınırlarını mültecilerin geçişine açmalıdır"

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Eda Bekçi, Avrupa ülkelerinin koruma tedbirlerini arttırarak iltica yollarını kapattığını belirterek, "İnsan Hakları ve Cenevre sözleşmelerine taraf olan Avrupa ülkeleri, ikiyüzlü politikalarından vazgeçmeli ve yasal olarak sınırlarını mültecilerin geçişine açmalıdır" dedi.

Bekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü rakamlarına göre, Türkiye 'de son dört yılda kaydı yapılmış 1 milyon 906 Suriyeli sığınmacının bulunduğunu söyledi.

Suriyelilerin dışında kayıt dışı olarak tahminen Afganistan, İran, Irak ve çeşitli Afrika ülkelerinden 250 bin mültecinin Türkiye'de yaşadığını belirten Bekçi, "Şu anda 63 ilde mülteci yerleştirmesi yapılmaktadır. Türkiye'ye sığınma talebinde bulunanlar, yaşadıkları ülkelerde can güvenliği olmadığı için buradadır. Bugün içinde bulunduğumuz durum ekonomik bir göç hareketi değildir. Bunun ayırımını çok iyi kavramak gerekir" diye konuştu.

"Savaşın biteceğine dair umutların gittikçe körelmesi, ülkelerindeki yaşam koşulları ve yasal çıkmazlar, Suriyelileri her geçen gün yasa dışı yollarla sınırları aşmaya zorlamaktadır" diyen Bekçi, "Ege Denizi'nde ve çeşitli güzergahlarında her gün haberleri almaktayız. Mültecilerin bir kısmı Türkiye'ye hiç kayıt yaptırmadan transit olarak Avrupa'ya geçmeye çalışmakta, ağırlıklı bir kısmı ise en az 2-3 yıldır kayıtlı oldukları ilde yaşam mücadelesi vermektedir. Yaşam koşullarının ağırlaşması, gördükleri ve duydukları muamele, geçici koruma rejiminin belirsizliği onları kaçmaya zorlamaktadır" ifadelerini kullandı.

 

- "Avrupa'da neyle karşılaşacakları belirsiz"

Sığınmacıların Avrupa'yı büyük bir umut kapısı hatta "kurtuluş" olarak gördüklerini anlatan Bekçi, "Avrupa'da neyle karşılaşacakları belirsiz. Avrupa'da onları nasıl bir muamele ve yasal düzenlemenin bekleyeceği belirsizdir. Savaşın sona ermesi halinde geri gönderilme ihtimalleri vardır" şeklinde konuştu.

Avrupa'nın Suriye dışına kaçmak zorunda kalan 4,5 milyon mültecinin yarım milyonuna dahi kapılarını açmadığını ifade eden Bekçi, şöyle devam etti:

"Avrupa gittikçe duvarlarını ve koruma tedbirlerini arttırarak iltica yollarını kapatmıştır. Türkiye 2 milyon, Ürdün 1,6 milyon mülteci kabul ederek en büyük kitlelere kapılarını açmıştır. Lübnan ve Mısır, Suriyeli kabul eden diğer ülkelerdir. İnsan Hakları ve Cenevre sözleşmelerine taraf olan Avrupa ülkeleri ikiyüzlü politikalarından vazgeçmeli ve yasal olarak sınırlarını mültecilerin geçişine açmalıdır."

Bekçi, tüm dünya ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı'ndan bugüne yaşanan en büyük insanlık dramına ve iltica hareketine seyirci kalmaması, mağdur durumdaki insanların yeni yaşamlar kurabilmesi için kapılarını açması gerektiğini kaydetti.