Avrupa'ya açılan sınır kapılarında tır kuyruğu

Avrupa'ya açılan sınır kapılarında tır kuyruğu
Avrupa'ya açılan sınır kapılarında tır kuyruğu
- Bulgaristan sınır kapısında gümrük işlemlerinin yürütüldüğü sistemdeki güncelleme nedeniyle Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında tır kuyrukları oluştu

EDİRNE (AA) -  Bulgaristan sınır kapısında gümrük işlemlerinin yürütüldüğü sistemdeki güncelleme nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda 13, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 7 kilometre tır kuyruğu oluştu.

İhracat mallarını yurt dışındaki müşterilerine teslim etmek isteyen tırlar, Avrupa 'ya çıkmak için Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarına yöneldi. 

Bulgaristan Kaptan Andreevo Sınır Kapısı'nın gümrük işlemlerinin yürütüldüğü sistemdeki güncelleme nedeniyle Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 13, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ise 7 kilometre tır kuyruğu oluştu.

Türkiye 'den Polonya'ya bakliyat götüren tır şoförü Revayet Avcıoğlu, yaptığı açıklamada, yaklaşık 22 saattir kuyrukta beklediğini söyledi.

Kuyrukta sıra beklerken çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını anlatan Avcıoğlu, "Hiç kimsenin bir şey söylediği yok. Uyku uyuyamadık. Suriyeliler tıra binmeye çalışıyor. Biraz uykuya daldığımızda tırın dorsesine merdivenle çıkıyor, çadırı kesiyorlar ve içeri giriyorlar. Yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Fevzi Karasalioğlu ise tır kuyruğunun Bulgaristan sınırındaki sistemin çökmesinden kaynaklandığını belirtti.

Bulgaristan tarafından Türkiye'ye girişte bir sıkıntının olmadığını dile getiren Karasalioğlu, "İki ülke bir türlü bir çözüme kavuşturamadı bu durumu. Bazen Bulgar tarafından misilleme yapılıyor, bazen Türk tarafından. Ayrıca iki ülke arasında dozvola sorunu var. Bu mağduriyeti tır şoförleri çekiyor. Biz cebimizdeki paraları eve götüremiyoruz. Sadece iki ülkeyi doyurmakla meşgulüz, başka bir şey yaptığımız yok" şeklinde konuştu.