Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılar

Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılar
Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılar
- Edirne Valisi Şahin: - ''Sığınmacıların Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapılarına yürümesine izin vermeyeceğiz?'' - ''Dün gece sınırı geçmek için gelen 4 bin sığınmacı yakalanarak geri gönderildi''

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Avrupa 'ya gitmek için Edirne'ye gelen sığınmacıların, Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapılarına yürümesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde Almanya ve İngiltere'nin sığınmacıları kabul edeceğine ilişkin açıklamaları üzerine, Türkiye 'deki sığınmacıların Avrupa'ya gitmek için Edirne'ye yöneldiğini belirtti.

Çok yoğun bir gece geçirdiklerini, bir gecede yüzlerce sığınmacının yakalandığını ifade eden Şahin, "Bir haftada yaklaşık 7 bin sığınmacı yakalanarak geri gönderildi. Asıl önemli olan da dün gece sınırı geçmek için gelen 4 bin sığınmacı yakalanarak geri gönderildi. Aldığımız önlemlerin çok faydası oldu. Polis ve jandarma ekiplerimiz sabaha kadar uyumadı. Sığınmacıların Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapılarına yürümesine izin vermeyeceğiz'' diye konuştu.

Vali Şahin, sığınmacıların kente gelişinin devam ettiğini, polis kontrolünde yaklaşık bin civarında sığınmacının kent merkezinde bulunduğunu ifade etti. Sığınmacıların çok perişan ve bitkin durumda olduklarını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

" Sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenen sığınmacılar, Almanya'ya gitmek amacıyla Edirne'ye geliyor. Bu Almanya, İngiltere ve Fransa'nın 'Mülteci alacağız' açıklamaları sonrasında gelişen bir olaydır. Yoksa önceden de vardı ama bu kadar değildi. Biz kendi önlemlerimizi alıyoruz. Edirne'nin 'geçilmez bir kale' olduğunu bilmelerini istiyorum.''