Balkan arboretumu açıldı

Balkan arboretumu açıldı
Balkan arboretumu açıldı
EDİRNE (AA) - Balkan arboretumu birinci etabı törenle açıldı.Trakya Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Yener Yörük, Balkan Yerleşkesi'nde düzenlenen...

EDİRNE (AA) - Balkan arboretumu birinci etabı törenle açıldı.

Trakya Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Yener Yörük, Balkan Yerleşkesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada arboretum kuruluşu tohumunun 20 yıl önce atıldığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan da Türkiye 'nin bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin olduğunu ve bu zenginliğin koruyup gelecek kuşaklara aktarmamız gerektiğini belirterek bu proje ile farkındalık yaratıldığını söyledi.

Proje Koordinatörü ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar da projenin yıllar öncesine dayanan bir rüya olduğunu belirterek proje hakkında bilgi verdi. Projenin genel amaçlarından bahseden Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar " Bugün burada küçük bir kıvılcım çakıldı, bu kıvılcımı herkesin körükleyerek büyütmesi gerekir." dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise, endemik bitkilerin korunmasıyla turizmi hareketlendirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak "Bu prototipin on sene sonra büyüdüğünü göreceğiz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesildi, alan gezildi.

 


 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Trakya

  ,

  Bugün

  ,

  Zengin

  ,

  Proje

  ,

  Rüya

  ,

  eğitim

  ,

  edirne