Balkanlar'dan gelen üstün yetenekli öğrencilere Edirne'de eğitim

Balkanlar'dan gelen üstün yetenekli öğrencilere Edirne'de eğitim
Balkanlar'dan gelen üstün yetenekli öğrencilere Edirne'de eğitim
- Balkan ülkelerinden seçilen 150 üstün yetenekli öğrenci, "Akademi Rumeli 3" etkinliği kapsamında ay sonuna kadar Edirne'de 31 sanatçı ve edebiyatçıyla buluşacak - Vali Şahin: "Soydaşlarımızla birlikteliğimiz her zaman devam edecek"

EDİRNE (AA) - Edirne Valiliği ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca yürütülen "Akademi Rumeli 3" etkinliği kapsamında, Balkanlar'dan gelen 150 üstün yetenekli öğrenciye Edirne'de eğitim verilecek.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, etkinliğin açılışı dolayısıyla Edirne Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen törende, farklı ülkelerden kente gelen öğrencilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Sıcak bir günde güzel bir adımla önemli bir projeye başladıklarını belirten Şahin, ''Hoş geldiniz, Bulgaristan'dan, Yunanistan'dan, Bosna Hersek'ten Romanya'dan. Bizlere güzellikler getirdiniz. Bu ne ilk olacak, ne de son. Bizim soydaşlarımızla birlikteliğimiz her zaman devam edecek. Biz güçlü olursak sizler de güçlü olacaksınız'' dedi.

Şahin, Akademi Rumeli'yi "dostça bir çağrının adı ve adresi" olarak tanımlayarak, Balkanlar'da yaşayan soydaşlarla Edirne'de her zaman birlikteliklerinin devam edeceğini vurguladı.

"Akademi Rumeli 3" etkinliği çerçevesinde, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Romanya, Gagavuzya, Kırım ve Bosna Hersek'ten gelen 17- 25 yaş arasındaki öğrencilerin, edebiyat, düşünce, müzik, güzel sanatlar, tiyatro ve  sinema  gibi alanlarda eğitim alacağını dile getiren Şahin, eğitimin 25 Ağustos'a kadar süreceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından oratoryo gösterisi sunuldu. 

 

- "Akademi Rumeli Projesi"

 

Akademi Rumeli Projesi çerçevesinde, Balkanlar'da edebiyat, düşünce, güzel sanatlar ve sahne sanatlarında üstün yeteneği bulunan lise ve üniversite çağındaki Türk çocuklarının, Edirne'deki sanat atölyelerinde, yazar, çizer, sanatçı ve akademisyenlerle buluşması ve Türkçelerini geliştirmesi hedefleniyor.

Edirne Valisi Şahin'in başkanlığını yürüttüğü çalışmayla öğrenciler, 10 gün boyunca edebiyat, düşünce, güzel sanatlar, sinema, tiyatro, müzik, tarih ve  kültür atölyelerinde eğitim alacak.