Başıboş atlar için beş bin lira maaşlı çoban tutulması

Başıboş atlar için beş bin lira maaşlı çoban tutulması
Başıboş atlar için beş bin lira maaşlı çoban tutulması
- Edirne Valisi Şahin: - "Beş bin lira maaş konuşuluyor ama 25 kadar atın bakımı basit değil. Bu atın tekmesi de vardır"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, at bakıcısı için verecekleri 5 bin lira maaşın konuşulduğunu belirterek, "Beş bin lira maaş konuşuluyor ama 25 kadar atın bakımı basit değil. Bu atın tekmesi de vardır" dedi.

Vali Şahin, gazetecilerin at bakıcısı tutulmasına ilişkin sorusu üzerine, kentte günlük yaşamı ve trafiği zora sokan atların toplanması için "çoban" tutulduğunu çobanın eşiyle çalışacağını söyledi.

Yapılan işin yanında verilecek paranın çok fazla olmadığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Beş bin lira maaş... Bu işin zorluluğunu görmeden gözler paraya dikiliyor, yapılan işe bakmıyor. Kişinin atı yakalaması, bakım merkezine götürmesi, orada bakımını, yemesini içmesini temini, buna kimse bakmıyor. Ben anlaştım ekime kadar bakacak, sahibi çıkarsa at sahibine verilecek. İkinci kez yakalanırsa bu atlar satışa çıkarılacak, Milli Emlak 'a parasını yatıracağız."

Şahin, asgari ücretle karşılaştırıldığında 5 bin lira maaşın iyi olduğunu ancak bu işi yapacak kişinin yükümlülüğünün de fazla olduğunu vurguladı. Şahin, şunları kaydetti:

"Saraçlar Caddesi'nde millet öteye beriye koşturuyor atlar arkadan geliyor. Böyle şey olmaz. Verilen salt maaş değil. 24 saat görev vardır. Asgari ücretin bin 100 lira olduğu bir yerde 5 bin lira maaş iyidir ama yükümlülüğü de fazladır. 5 bin lira maaş konuşuluyor ama 25 kadar atın bakımı basit değil. Bu atın tekmesi de vardır"

Edirne'de, atları yakalamak ve bakımını üstlenmek için görevli tutulmuş, 5 bin lira maaş alacak görevli Fedai Gülsün dün iş başı yapmıştı.


  ETİKETLER:

  Emlak

  ,

  lira

  ,

  ,

  edirne

  ,

  çoban