"Bayram ikramları sağlık açısından aşırı tüketilmemeli"

"Bayram ikramları sağlık açısından aşırı tüketilmemeli"
"Bayram ikramları sağlık açısından aşırı tüketilmemeli"
EDİRNE (AA) - Edirne İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, bayram ikramlarının beslenme ilkeleri unutulmadan aşırı şekilde tüketilmemesi gerektiğini...

EDİRNE (AA) - Edirne İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, bayram ikramlarının  beslenme ilkeleri unutulmadan aşırı şekilde tüketilmemesi gerektiğini bildirdi.

Kişioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlığın korunması ve geliştirilmesi için yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli faktör olduğunu söyledi.

Ramazan ayında olduğu gibi bayramın ardından da yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirten Kişioğlu, şunları kaydetti:

"Ramazan ayı boyunca günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bireyler bayramda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine giriyor. Bu davranış hazımsızlık başta olmak üzere, sindirim sisteminde bazı sağlık problemlerine neden olmaktadır. Geleneksel olarak bayramda şeker, lokum, çikolata, şerbet, tatlı ve tuzlu hamur işleri sıklıkla ikram edilir. Bu gıdalar kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalardır.

Bayram ikramlarını sık tüketmek sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra kan şekerinin hızlı yükselmesine yol açarak çeşitli rahatsızlıkları ortaya çıkartır. Bu nedenle vatandaşlarımızın bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bayram ikramları beslenme ilkeleri unutulmadan aşırı şekilde tüketilmemelidir."

 

 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Yemek

  ,

  Beslenme

  ,

  Enerji

  ,

  edirne