"Bayramda aşırı tatlı tüketimi diş çürütüyor"

"Bayramda aşırı tatlı tüketimi diş çürütüyor"
"Bayramda aşırı tatlı tüketimi diş çürütüyor"
EDİRNE (AA) - Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Aslı Tapan, Ramazan Bayramı'nda aşırı tatlı tüketiminin dişlerde çürümeye neden olduğunu bildirdi.Tapan,...

EDİRNE (AA) - Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Aslı Tapan, Ramazan Bayramı'nda aşırı tatlı tüketiminin dişlerde çürümeye neden olduğunu bildirdi.

Tapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatlı, şeker, çikolata tüketiminin bayramda arttığını söyledi.

Şekerli gıdalar kadar asitli içeceklerin de dişlere zarar verdiğini aktaran Tapan, "Bu tarz gıdaların sıklıkla tüketimleri diş çürüklerini hızlandırmaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların asitli içeceklerden uzak tutulması hem ağız ve diş sağlığı hem de genel sağlığı için faydalı olacaktır. Her yemek ile bakteriler, yiyeceklerle etkileşime geçerek dişlerde çürük oluşumuna zemin hazırlayan asitleri üretmektedir. Şeker, asit üretiminin artmasını sağlayan en önemli etkendir. Bayramda tatlı ve şeker tüketimi kontrol altına alınmalıdır. Bayramda aşırı tatlı tüketimi diş çürütüyor. Özellikle öğün aralarında tüketilen abur - cubur çürük oluşumu hızını artırmaktadır" diye konuştu.

Bayram tatilini uzatarak yaz tatiline gidecek kişilerin, tatile gitmeden önce ağız ve diş sağlığı için doktora gitmesi gerektiğini belirten Tapan, şunları kaydetti:

"Tatile çıkmadan kesinlikle ağız ve diş sağlığı için doktor kontrollerini gerçekleştirmelidir. Gittikleri tatil beldesinde, otelde ağız ve diş sağlığı merkezi olmaması durumunda tedavi yaptıramayan kişilere tatilleri zehir olabilir. Bunun için tatile çıkmadan yapılacaklar listesinin başında ağız ve diş kontrolü olmalıdır. Dişlerde en küçük bir hassasiyet varsa bu tür tedaviler vakit kaybetmeden yapılmalıdır; çünkü çürükler oluşumunda herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerler ve çok hızlı yayılabilir.  Ağız ve diş sağlığı konusunda yapılan en önemli hatalardan biri de yemekten hemen sonra dişleri fırçalamaktır. Asitli yiyecek ve içecek tüketimi sonrası hemen dişleri fırçalamak dişlerdeki aşınmayı daha da hızlandırmaktadır. Asitli yiyecek ve içeceğin dişle teması sonucu diş minesi geçici olarak yumuşamaktadır. Bu yumuşama zamanla önemli bir aşınmaya ve dolayısıyla diş minesinin incelmesine ve beraberinde dişlerde duyarlılığa neden olmaktadır."

Tapan, dişlerin yemekten bir saat sonra fırçalanmasının doğru olduğunu dile getirdi.

 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Doktor

  ,

  Yemek

  ,

  Tatil

  ,

  Uzak

  ,

  edirne