Best Buddies Türkiye, Edirne etkinlikleri

Best Buddies Türkiye, Edirne etkinlikleri
Best Buddies Türkiye, Edirne etkinlikleri
EDİRNE (AA) - Best Buddies International Avrupa Koordinatörü Jennifer Allen, Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan'ı ziyaret etti.İl milli eğitim...

EDİRNE (AA) - Best Buddies International Avrupa Koordinatörü Jennifer Allen, Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan'ı ziyaret etti.

İl milli eğitim müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Best Buddies Türkiye  açılış programı gerçekleştirildi.

Zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmayı hedefleyen proje kapsamında Allen ile projede yer alan öğrenciler, Özcan'ı ziyaret etti.

Allen ve Özcan, projenin geri dönüşümü ve genişletilmesine ilişkin fikir alış verişinde bulundu.

 

-Projenin Edirne'deki açılış töreni

 

Özcan, ziyaretin ardından Selimiye İmam Hatip Ortaokulu Toplantı Salonu'nda düzenlenen projenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, herkesin toplumsal hayata katılma hakkı olduğunu söyledi.

Kaçakların nüfusun önemli bir bölümünü temsil ettiğini aktaran Özcan, şunları kaydetti:

"Engelli bireyler, yaşamlarını çoğunlukla ailelerine bağımlı olarak sürdürmekte, kendi yaş gruplarının gereği olan aktivitelere ve sosyal ortamlara katılamamaktadırlar. Vakitlerini genellikle evde geçiren bireylerin var olan yetenekleri de hızla körelmekte ve giderek sosyal yalnızlığa itilmektedirler. Zaman açısından bir sorunları olmadığı halde sosyal ve sportif aktivitelere katılımları sınırlıdır.

Ülkemizde, engelli bireylerin, eğitim ve rehabilitasyonlarında, mesleki eğitim ve istihdamlarında, yaşamlarını bağımsız olarak sürdürebilmelerinde, toplumla bütünleşmelerinde ve yaşam kalitelerinin artırılmasında yeni girişimlere ve yeni modellere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinde 2013 yılında başlatılan Best Buddies Turkey projesi toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda çok önemli bir adımdır."

Özcan konuşmasının ardından, Allen'e, 15 adet büyük boy ceviz ile 15 adet büyük boy ıhlamur fidanının Edirne Hatıra Ormanı'na dikileceğine ilişkin taahhütnameyi verdi.