Bisikletle dünyayı dolaşıyorlar

Bisikletle dünyayı dolaşıyorlar
Bisikletle dünyayı dolaşıyorlar
- Edirne'den dünya turu için bisikletleriyle yola çıkan iki genç, 4 bin 600 kilometreyi geride bırakarak Kazakistan'a ulaştı

EDİRNE (AA) - Bisikletleriyle Edirne'den dünya turuna çıkan Melih Akdoğan ile Zahide Öz Kazakistan'a ulaştı. 

Trakya Üniversitesi Bankacılık Bölümünden mezun olduktan sonra 21 Haziran'da, 3 yıl sürmesi planlanan dünya turuna çıkan Akdoğan ve Öz, Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya 'nın ardından Kazakistan'a geçti.

Melih Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 106 gün önce Edirne'de başlayan yolculuklarında üç ülkeyi geride bıraktıklarını söyledi.

Zorlu ama güzel bir yolculuk geçirdiklerini belirten Akdoğan, "Yollarda çok sayıda iyi insanla karşılaştık. Kimi ekmeğini, kimi suyunu bizimle paylaştı. Güzel dostluklar edinerek hedefimize pedallıyoruz" dedi.

Akdoğan, şu anda Kazakistan'ın çöllerinde olduklarını ve ülkede kendilerini en çok şehirler arasındaki uzaklığın zorladığını aktardı.

Çöllerde ihtiyaç duydukları su ve yiyeceği üzerlerinde taşıdıklarını, bisikletlerinin ağırlığının bu nedenle 50 kilogramın üzerine çıkabildiğini dile getiren Akdoğan, şöyle devam etti:

"Bir diğer problem ise çöldeki kum fırtınaları. Önümüzü görmekte, bazen gözümüzü açmakta dahi zorlanıyoruz. Soğuk havalarla birleşince daha da zorlanmaya başlıyoruz. Önümüzdeki ülkeler Kırgızistan ve Tacikistan. Kışa yaklaşırken bu ülkelere gitmek çılgınlık olacak. Aşağı yukarı Ağrı Dağı ile aynı yükseklikteki Pamir Yaylası'nda bulunan Ak-Baital Geçidi'nden geçeceğiz. Bunu kış günü yapmak eksi 40 derecelere varan soğukla mücadele etmeyi gerektirecek. Biz de hazırlıklarımızı buna göre sürdürüyoruz."

Melih Akdoğan ile Zahide Öz, Kazakistan'ın ardından, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya, Avustralya, ABD , Fas, Tunus, Cezayir, İtalya, İsviçre, Almanya , Polonya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan güzergahını takip ederek 2018'de Edirne'ye ulaşmayı hedefliyor.