Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü

Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü
Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü
- Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde tören düzenlendi

EDİRNE / KIRKLARELİ  / TEKİRDAĞ (AA) - Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Edirne'de, trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi'ndeki  Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, kurum müdürleri, askeri erkan ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı okundu.

Vali Şahin, daha sonra valilik makamında tebrikleri kabul etti. 

Şahin, Arı ve Gürkan, Talatpaşa Caddesi'ndeki programda ise askeri araçtan vatandaşların bayramını kutladı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın mesajı da okundu. 

Kurmay Binbaşı Efkan Tekinaslan, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında, 93 yıl önce bugünün, onurlu savaşla sonuçlandığı söyledi.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk 'ün Anadolu'nun varlığına kast edenleri 30 Ağustos'ta tarihe gömdüğünü ifade eden Tekinaslan, "93 yıl önce bu zafer, ülkemizi Sevr Anlaşması'na göre parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen işgal güçlerine karşı Başkomutan Atatürk'ün önderliğinde Türk ulusunun sarsılmaz azmi, yılmaz iradesi ve tükenmeyen vatan aşkı ile kazanılmıştır" diye konuştu

Konuşmanın ardından askeri birlikler ve araçlar, askeri bando eşliğinde geçiş yaptı.

 

- Kırklareli

 

Kırklareli'nde de Vilayet Meydanı'nda düzenlenen törene, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, kurum müdürleri, askeri erkan ve siyasi parti temsilcilerinin katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Civelek, anıttaki törenin ardından makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Civelek, Koçak ve Kesimoğlu, meydandaki törende askeri araçla geçiş yaparak, vatandaşların ve tören kıtasının bayramını kutladı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da mesajı okundu. 

İstihkam Üsteğmen Bayındırhan Kılıç, törendeki konuşmasında, 30 Ağustos Zaferi'nin, vatanını korumak maksadıyla Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk milletinin her türlü imkansızlık, olumsuz şartlar karşısında ve bağımsızlık yolunda kazandığı büyük bir zafer olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından askeri birlikler ve araçlar, askeri bando eşliğinde geçiş yaptı.

 

-Tekirdağ

 

Tekirdağ'da ise Valilik önünde düzenlenen törene, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Erkek, kurum müdürleri, askeri erkan ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

CHP il yönetimi, buradaki törene katılmadı.

Salihoğlu, Albayrak ve Erkek, orduevi önünde düzenlenen törende, askeri araçla geçiş yaparak, vatandaşların ve tören kıtasının bayramını kutladı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunmasının ardından Kurmay Binbaşı Zeki Akbal bir konuşma yaptı.