Çanakkale'de 911 Edirneli şehit düştü

Çanakkale'de 911 Edirneli şehit düştü
Çanakkale'de 911 Edirneli şehit düştü
EDİRNE (AA) - Vatan uğruna savaşılan Çanakkale'de 911 Edirneli askerin şehit düştüğü bildirildi.Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı...

EDİRNE (AA) - Vatan uğruna savaşılan Çanakkale'de 911 Edirneli askerin şehit düştüğü bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çanakkale Zaferi'nin kudret ve hürriyetin sembolü olduğu ifade edildi.

Osmanlı'yı pay etmek isteyen ittifak devletlerinin iman dolu Türk askerini hesaba katmadıkları ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu gafiller Halep'ten Musul'a, Saraybosna'dan Şam'a, Edirne'den Kars'a, Afyonkarahisar'dan Giresun'a, Diyarbakır 'dan Balıkesir'e velhasıl Osmanlı coğrafyasının her yerinden vatanı uğruna canını feda edecek cengaverlerden habersizlerdi. Henüz çocuk yaşta olan yüz binlerce askerimiz, her türlü zorluğu göze alarak kalplerinde iman ateşi, Allah Allah nidalarıyla, düşmanın üzerine yürüyordu. Her bir şehirden binlerce vatan evladı akın akın Çanakkale'ye akarken tek bir şey düşünüyordu: Çanakkale Geçilmez Destanı'nı yazmak.

Birlik, beraberlik ve kardeşlik neticesinde düşman ülkelerin topuna, tüfeğine karşı yılmadan mücadele eden ecdadımız, Çanakkale'de tarihimizin eşsiz kahramanlıklarla örülü zaferlerinden birine imza attılar. Çanakkale Harbi için Çanakkale'ye giden atalarımızdan Edirne'li, 911 vatan evladı harp esnasında şehit düştü. Bir hilal uğruna, Anadolu 'nun her ilinden, nice güneşler battı. Ancak ne göklerde gururla dalgalanan şanlı bayrağımız indirilebildi, ne de ezan sesleri susturulabildi. "