Çeltik üreticileri, "Bilinçli Tarım Eğitimi" kapsamında bilgilendirildi

Çeltik üreticileri, "Bilinçli Tarım Eğitimi" kapsamında bilgilendirildi
Çeltik üreticileri, "Bilinçli Tarım Eğitimi" kapsamında bilgilendirildi
EDİRNE (AA) - Edirne'deki çeltik üreticileri GÜBRETAŞ tarafından düzenlenen bilinçli tarım eğitimi kapsamında bilgilendirildi.GÜBRETAŞ Genel Müdür...

EDİRNE (AA) - Edirne'deki çeltik üreticileri GÜBRETAŞ tarafından düzenlenen bilinçli tarım eğitimi kapsamında bilgilendirildi.

GÜBRETAŞ Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan, İpsala ilçesinde düzenlenen eğitimde, doğru gübrelemeyle verim ve kalite artışı sağlanacağını belirtti.

Her yıl Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin noktada 150 bin civarında çiftçi ve ziraat mühendisine eğitim verdiklerini ifade eden Okutan, üreticiye destek olmak için çaba harcadıklarını vurguladı.

GÜBRETAŞ'ın bitkiye özel gübre üretme stratejisi çerçevesinde bu yıl piyasaya sunduğu "Süper çeltik" gübresinin verim ve kalitede artış sağladığını aktaran Okutan, "Ekim öncesinde atılan 'süper çeltik' gübresiyle bitkinin ihtiyaç duyduğu azot, fosfor, potasyum, kükürt ve çinko besin maddeleri toprağa verilmiş oluyor" ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Müdürü Rıfat Aktürk ise Türkiye'nin en önemli tarım bölgelerinden olan Trakya'da, çiftçilerin verimini ve kazancını yükseltecek hizmetler sunmak için çalıştıklarını bildirdi.

Aktürk, Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ'ın, özellikle bitkiye özel gübrelerle sektör liderliğini güçlendirdiğini dile getirdi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Uzmanı Halil Sürek de çeltik yetiştirme konusunda sunum yaptı.

Etkinliğe, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız ve 400'den fazla önder çiftçi  katıldı.

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Trakya

  ,

  Tarım

  ,

  Kredi

  ,

  Ziraat

  ,

  sektör

  ,

  eğitim

  ,

  edirne