Çeltikçilerde "yanıklık" endişesi

Çeltikçilerde "yanıklık" endişesi
Çeltikçilerde "yanıklık" endişesi
- İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Balcılar: -"İlaçlama yapılmazsa çeltikte yüzde 50 rekolte kaybı yaşanabilir"

EDİRNE (AA) - İpsala'da çeltik üreticileri, yanıklık hastalığı nedeniyle verim kaybı endişesi taşıyor.

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çeltik yanığının rekolteyi düşüren bir çeşit mantar hastalığı olduğunu söyledi.

İpsala'da 200 bin dönüm çeltik ekili arazi bulunduğunu, yerinde önlem alınmadığı durumda ciddi rekolte kaybı yaşanabileceğini ifade eden Balcılar, "En kısa sürede uçakla havadan ilaçlama yapılmazsa çeltikte yüzde 50 rekolte kaybı yaşanabilir. Kurtarılan ürünün de piyasada alıcısı olmaz" dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da İpsala'da çeltik arazilerinde görülen yanıklık hastalığıyla havadan mücadeleye başlanması gerektiğini ifade etti.

Uçakla havadan ilaçlamanın, istenilen bir yöntem olmamasına rağmen, hastalığın daha fazla yayılmaması için acilen başlaması gerektiğini belirten Gaytancıoğlu, "Burası bir mono kültür alan, çeltikten başka bitki yok. Başka bir ürüne zarar yok. Uçakla mücadele yapılması gerekiyor. Hastalık bütün tarlalara yayılabilir" diye konuştu.

Gaytancıoğlu, Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan bir heyetin çeltik arazilerinde incelemede bulunduğunu da kaydetti.

Bölgedeki çeltik üreticileri de verim kaybının daha fazla olmaması için gerekli önlemin alınmasını istedi.