"Çevreci ninelere" aynalı süpürgeli teşekkür

"Çevreci ninelere" aynalı süpürgeli teşekkür
"Çevreci ninelere" aynalı süpürgeli teşekkür
- Edirne Valisi Şahin, çevreci davranışlarıyla örnek olan yaşları 80'in üzerindeki iki kadına aynalı süpürge armağan ederek teşekkür etti

EDİRNE (AA) - Edirne'de çevreci davranışlarıyla topluma örnek olan yaşları 80'in üzerinde iki kadın , her sabah çocukların oynadığı mahalle parkını temizliyor.

"Çevreci nineler" olarak anılan Gülsüm Öztoprak (82) ve Müzeyyen Tabakoğlu'nun (81) Şükrüpaşa Mahallesi'ndeki bir çocuk parkını 7 yıldır aralıksız her sabah ve akşam temizlemesi, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in de dikkatini çekti.

Makamında Öztoprak ve Tabakoğlu'nu ağırlayan Vali Şahin, "çevreci ninelerin" mahallelerindeki parkı günde iki kez temizlediğini söyledi.

Öztoprak ve Tabakoğlunun bu davranışlarının herkese örnek olması gerektiğinin altını çizen Vali Şahin, şunları kaydetti:

"Teyzelerimiz cam, kağıt, plastik atıkları toplayıp ayrıştırdıktan sonra muhtarlığa teslim ediyor. Bu parkın tertemiz, pırıl pırıl olmasını sağlıyorlar. Gençlerin yemiş oldukları çekirdekleri evlerinden getirmiş oldukları süpürgelerle süpürüyorlar. Bu gençler nedense çekirdeğin içini yedikten sonra dışını çöpe atmayı düşünmüyor. O gençler, teyzeleri orayı böyle temizlerken görünce bir gün ne yaptıklarının farkına varacaklardır. Bu hareketlerini gençliklerine vermek lazım. Onların kanı kaynıyor. Bir gün ne kadar yanlış yaptıklarını göreceklerdir. Teyzelerimiz bu işi 7 yıldır sürdürüyor. O parkı gidip görün, pırıl pırıl. Parkın bugünkü durumu teyzelerimizin eseridir."

 

-"Gençlere örnek olmak amacıyla yapıyoruz"

 

Gülsüm Öztoprak, her sabah yaptıkları temizlikle çocukların temiz bir ortamda oynamasına imkan sağladıklarını söyledi. 

Temizlik çalışmasını gençlere örnek olmak amacıyla da yaptıklarını ifade eden Öztoprak, "Biz eski insanız, iyi yönümüzü göstermek zorundayız. 'Gençlik bizim yaptığımız bu işleri görürse belki bizden örnek alır' diyoruz ama onların ne kadar gördüğünü bilmiyorum. Çöpü görüyorum, 'alsanıza' diyorum, 'ya teyze boşver, sana ne' diyorlar" şeklinde konuştu.

Müzeyyen Tabakoğlu da gençliğinde temizlik işlerinde çalıştığını ifade ederek, temiz bir çevrede yaşamanın herkesin hakkı olduğunu belirtti.

Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Tasmalı da Öztoprak ve Tabakoğlu'nun Edirne ve Türkiye 'ye örnek olacak işler yaptığını söyledi. Tasmalı, çevreci ninelerin, temizliğin yanı sıra çöp ayrışma konusuna da özen gösterdiklerini kaydetti.

Vali Şahin, Öztoprak ve Tabakoğlu'na aynalı süpürge armağan ederek, teşekkür belgesi verdi.