CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:
-"(İstanbul Adliyesindeki terör saldırısı) Her şeyden önce savcımızın hayatına mal olan bu terör eylemini lanetliyorum. Türkiye bir demokrasi ülkesidir ve insanlar haklarını demokratik ortamda aramak zorundadır. Hiç kimse kimseyi öldürmemelidir"

EDİRNE (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İstanbul Adliyesindeki terör saldırısına ilişkin, "Her şeyden önce savcımızın hayatına mal olan bu terör eylemini lanetliyorum. Türkiye bir demokrasi ülkesidir ve insanlar haklarını demokratik ortamda aramak zorundadır. Hiç kimse kimseyi öldürmemelidir" dedi.

Öztrak, partisinin il binasında düzenlenen toplantıda, 11 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek mitingin ardından CHP'nin seçim kampanyasının başlayacağını söyledi.

Türkiye'nin her yerinde milletvekili adaylarının ön seçimle belirlendiğini anımsatan Öztrak, "Edirne'de de gerçekleşen son derece başarılı bir ön seçim sonrasında 3 arkadaşımız milletvekili adaylarımız oldular. Ben esas sonuçlar üzerinde durmak istiyorum. 9 bin 739 üyemiz var ve 7 bin 763 üyemiz oy kullanmış Edirne genelinde. Yani katılım oranı yüzde 80 ve muhtemelen Edirne ya ilk üçtedir ya da büyük olasılıkla birincidir" diye konuştu.

Gazetecilerin Edirne'deki nehir taşkınlarıyla ilgili sorusu üzerine Öztrak, konuya ilişkin çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Taşkınlar nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu anlatan Öztrak, şunları kaydetti:

"Taşkınlarla ilgili olarak biz burada yerelde iktidarız ama yerel yönetimin taşkınları önleyecek tedbirleri ancak görüyorsunuz son dönemde biraz pansuman tedbiri gibi oluyor. Edirne'deki nehir taşkınlarını asıl çözecek olan barajdır. İki ülke arasında yapılması gerekiyor. Diğer taraftan gelen suları ciddi bir şekilde regule edebilirsek bu iş çözülür. 21. yüzyıla gelmişiz, Avrupa 'da taşkın meselesini çözemiyor olmamız gerçekten bize yakışmıyor. İktidara gelir gelmez ele alacağımız projelerden biri budur. Bunlardan bir tanesi Ergene Havzası'nın kirliliği, ikincisi buradaki taşkınlar meselesi."

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi ile ilgili bir soru üzerine Öztrak, şunları söyledi:

"Her şeyden önce Savcımızın hayatına mal olan bu terör eylemini lanetliyorum. Türkiye bir demokrasi ülkesidir ve insanlar haklarını demokratik ortamda aramak zorundadır. Hiç kimse kimseyi öldürmemelidir. Hele hele yargı mensuplarına karşı yapılan bu girişimleri masum girişimler olarak kabul etmek mümkün değildir. Bu son derece önemli bir olaydır ve peşi bırakılmamalıdır. Bu olayın failleri ucu nereye kadar giderse gitsin mutlaka yakalanmalıdır."