CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç:
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç:
- "Çarkıfelek mi bu? Kazanana kadar çevireceksin. Seçim sonrasında bir daha bir daha seçim yaparlarsa Türkiye karışır açık söyleyeyim" - "Kurşun atmak, bomba atmak, Cumhuriyet Halk Partisi'ne dönük tehdit içeren bir takım girişimlerde bulunmak... Bunlar ancak CHP'lileri biler, kenetler"

EDİRNE (AA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Seçim sonrasında bir daha bir daha seçim yaparlarsa Türkiye karışır açık söyleyeyim" dedi.

Koç, partisinin il başkanlığında yaptığı açıklamada Edirne ve ilçelerine 1 Kasım'da büyük görev düştüğünü anlattı.

Kentteki vatandaşların bütün hatıralarını bırakarak Edirne'ye göç ettiğini, geldiğini belirten Koç, "Hiç kimseyi ayırt etmeden, karşımıza çıkardıkları o tuzakları bozarak, Kürt kardeşlerimizle, diğerleriyle, alevisiyle, sünnisiyle herkesin inancına saygılı olarak, herkesin köküne, kökenine, saygılı olarak hep beraber eşit haklara sahip, eşit hukuku paylaşan eşit birer Cumhuriyet yurttaşı olmayı başarmak zorundayız" dedi.

CHP'ye oy vermeyen vatandaşlara seslenen Koç, "Sevgili kardeşlerim, bizler sizlerden biriyiz. Türkiye'nin değişik yerlerinde doğduk. Bu milletin birliğini, dirliğini, kardeşliğini tüm yaşadıklarımızı da hesaba katarak çok iyi korumak zorundayız. Daha önce hiç oy vermemiş olabilirsiniz. Herkesin inancına saygımız vardır. Herkesin mezhebine, meşrebine, köküne, kökenine saygımız var. Tek şey istiyoruz; Şu ay yıldızlı bayrağın altında kardeşçe yaşamayı başarmak istiyoruz" diye konuştu.

- CHP Genel Merkezinin bulunduğu caddede ateş açılması

Bir gazetecinin CHP Genel Merkezinin bulunduğu caddede havaya ateş açılmasıyla ilgili sorusuna Haluk Koç, şöyle cevap verdi:

"Olay ben genel merkezdeki işlerimi bitirdikten yarım saat sonra olmuş. Arkadaşlarımızla konuştuk. Kamera kayıtları incelendiğinde ateş açılan siyah araba daha önce keşif gezisi yapıyor genel merkezin önünde. Tehdide yönelik, korkutmaya yönelik, seçimlere üç kala bir eylemdir. Kameradan tespit edildi ancak henüz failler yakalanmadı. O kurşunu atan değil talimatı verenler önemli. Beyaz toroslardan bahsediliyordu, herhalde 2015'te değiştirdiler siyah arabalara çevirdiler."

CHP'nin birilerinin talebi üzerine kurulan, birilerinin ricasıyla siyaset yapan bir parti olmadığını aktaran Koç, "Onun için hiç kimse kendini yormasın. Aynı sloganda söylediğimiz gibi, biz varız, biz hazırız, biz birde üstelik milyonlarcayız. Kurşun atmak, bomba atmak, Cumhuriyet Halk Partisi'ne dönük tehdit içeren bir takım girişimlerde bulunmak, bunlar ancak CHP'lileri biler, kenetler.  Onun için failleri bir görelim bakalım. 1 milyon kişi arasından bir tivit atanı 24 saatte bulan mekanizma. Kayıtlarda olan, Ankara'nın merkezinde, ortasında bir araçtan atılan kurşunu çeken eli bulamıyorsa bu da ayrı bir tartışma konusu olur" diye konuştu.

Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere geçici yönetim (kayyum) atanması kararıyla ilgili soruyu da Koç, şöyle yanıtladı:

"Normal hukuk, evrensel hukuk tamamen rafa kalkmış gözüküyor. Şu grup, bu grup şeklinde olan değerlendirmeyle bu yorumu yapmıyorum. Sadece Türkiye'de bugün geçerli olan uygulamalara bakarak bunu söylüyorum. Tek kişinin arzusu, planlaması, kin ve intikam duyguları, Türkiye'de hem serbest ticaret alanını hem medya özgürlüğü alanını hem siyaset alanını hem dış politika alanını esir almış durumda. Bu gerçeği bilerek 1 Kasım'a gidiyoruz. Bunu ifade ederken, kanunsuz her türlü girişimin Türkiye'de uygulanabilmesi noktasında o  kanunsuz talimatlara uyan tüm bürokratik alt kademeler de sorumlu olduklarını unutmamalı. Bu sorumluluk sadece bu sorumsuz talimatları veren kişiye ya da merciye ait değil. Bu emri veren bu talimatı veren ve bu kanunsuz talimatlara uyan alttaki bürokratik mekanizmada görev alan kişiler de aynı derecede sorumludur."

Kanunsuz bir talimata uymanın suç olduğunu ifade eden Koç, "Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Bu şunu gösteriyor, Türkiye'de demokrasi sadece sözlük anlamıyla duruyor. Uygulamada demokrasiyle ilgili herhangi bir şey yok. Son kalan kırıntılar da kaldırılmaya çalışılıyor. 1 Kasım öncesinde bu telaş, bu heyecan, bu gayret nedir diye sorarsanız. Birileri için gemi batıyor. Onun için kendilerine 1 Kasım'dan sonra yapamayacakları her türlü eylemi yapma hakkı veriyorlar ve bunu uygulamaya sokuyorlar. Hiç kimse unutmasın Türk Ceza Kanunları, Türkiye'de hukuku belirleyen temel kanunlar ortada tüm varlığıyla, ağırlığıyla duruyor. Hukuk bağımsız olarak çalışmaya başladığı gün, bunların müsebbibi, sorumluları yaptıklarının hesabını bu millete verecekler" diye konuştu.

- "Çarkıfelek mi?"

1 Kasım'da, 7 Haziran'daki gibi sonuçlarla karşılaşılması halinde yeniden seçim olup olmayacağının sorulması üzerine Haluk Koç, "Çarkıfelek mi bu? Kazanana kadar çevireceksin. Millet 7 Haziran'da karar verdi. O milli irade seni tek başına iktidara getirdiği zaman mı sadece karşılığı var. 7 Haziran'da çıkan sonuçlar tek adam rejimini reddeden sonuçlardı. O akşam yine 'Adalet ve Kalkınma Partisi, iktidardan 7 Haziran'da düşürülmüştür' demiştim. Seçim sonrasında bir daha bir daha seçim yaparlarsa Türkiye karışır açık söyleyeyim" yanıtını verdi.

Haluk Koç, "7 Haziran'dan sonra CHP'nin HDP'ye emanet oy verdiği şeklinde görüşler belirmişti. Siz bununla ilgili neler düşünüyorsunuz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Siz hiçbir siyasi partinin üyelerine, 'bana oy vermeyin de şuraya oy verin' diyebileceğini düşünüyor musunuz? Sadece 7 Haziran'da bazı yurttaşlarımız kendi açıklamaları, bir şekilde barajı geçme noktasında oy kullandıklarını ifade etti. CHP açık ve nettir. HDP ayrı bir siyasi partidir. Genel başkanımızın HDP ile görüşmesinde söylediği çok açıktır; 'Terörle arana mesafe koyacaksın, terörü lanetleneceksin, meşru temsilci olarak meşru zeminde, yani TBMM'de sana verilen görevi yapmak durumundasın' Bizim koyduğumuz mesafe budur."

İl başkanlığındaki programın ardından Saraçlar Caddesi'nde esnafla sohbet eden Koç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'nı da makamında ziyaret etti.

Gürkan, günün anısına Koç'a güreşen pehlivanlar heykelciği armağan etti.