Çocuklarda alerjik hastalıklara dikkat

Çocuklarda alerjik hastalıklara dikkat
Çocuklarda alerjik hastalıklara dikkat
EDİRNE (AA) - Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Dr. Hülya Poyraz Efe, çocuklarda sonbaharda artan alerjik rahatsızlıklar...

EDİRNE (AA) - Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Dr. Hülya Poyraz Efe, çocuklarda sonbaharda artan alerjik rahatsızlıklar konusunda uyarılarda bulundu.

Efe, yaptığı yazılı açıklamada, alerjik hastalıkların ciddi sonuçlara varmadan erken teşhisinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Alerjik hastalıkların teşhisinin doktorlara tarafından konduğunu ifade eden Efe, açıklamasında şunları kaydetti:

''Birçok kişide alerjik hastalık olmasına rağmen, vatandaşların bunun farkında olmayabilir. Örneğin bu alerjilere aşırı tepki bazen sık öksürük, nefes sıkışması belirtileri ile seyreden astım, bazen de sık hapşırma burun kaşınması ile seyreden alerjik nezle, ciltte kaşıntı ile seyreden egzama ve ürtiker gibi alerjik hastalıklara neden olur ve toplumun yaklaşık yüzde 25'inde görülür. Nadiren de bu aşırı tepki tansiyon düşmesi, vücutta ciddi kaşınmalarla birlikte şokla sonuçlanan alerjik şok denilen anaflaksi şeklinde olabilmektedir. 

Alerjik nezle belirtileri olmasına rağmen önemsenmemesi nedeniyle  doktora gitmediği için teşhis konulamaz. Alerjik hastalıkların erken teşhisi çok önemli olup ciddi sonuçlara varmadan tedavi edilebilir. İhmal edilmez ise Alerjik hastalıkların çoğunda tedavi yüz güldürücüdür.''

 

-Alerji nedir?

Genetik yatkınlığı olan bazı kişilerde alerjen olarak adlandırılan normalde zararsız olan madde ya da maddelere karşı vücudun aşırı derecede ve zararlı bir savunma tepkisi göstermesidir. Çevremizde bulunan ve vücudumuzda alerjik yanıt oluşturan maddelere "alerjen" denir.

Başlıca alerjenler; ev tozu miteları, polenler, küfler, evcil hayvanların tüyleridir. Alerjen olarak adlandırılan vücudu duyarlaştırıcı yani hassas hale getiren bu maddeler inhale edilerek solunum yoluyla, besinler ve ilaçlar şeklinde ağızdan yutularak, deri veya mukozadan temas ya da enjeksiyon yoluyla vücuda girebilir.

Alerjik hastalıkların bazıları ise astım, alerjik nezle, hışıltılı çocuk (Wheezing İnfant), egzema, göz alerjisi, gıda alerjisi, ilaç alerjileri, böcek alerjileri, mesleki alerjiler (Lateks allerjileri gibi), anaflaksi dir.