Çölaşan'ın, köşe yazısına tepki

Çölaşan'ın, köşe yazısına tepki
Çölaşan'ın, köşe yazısına tepki
- Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Güyümgüler: - "Bu gazeteciyi Romanlara yönelik ırkçı tutumundan dolayı kınıyoruz

EDİRNE (AA) - Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdem Güyümgüler, gazeteci Emin Çölaşan'ı, Romanlara yönelik olumsuz ifadelerin yer aldığı köşe yazısından dolayı kınadı.

Güyümgüler, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye 'de yaşayan Romanların da vatan sevgisi ve İslam 'a bağlı olarak yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti.

Yazar Emin Çölaşan'ın Roman tarifinin doğru olmadığını ifade eden Güyümgüler, şunları kaydetti:

"Ramazan ayı geldiğinde Roman mahallelerinde oruçlar tutulur ve ibadetler  yapılır.  Hiç kimsenin annesini ve babasını seçme hakkı yoktur. Roman olmak sizce nedir. Yıllarca bizleri yok saydılar, ötekileştirdiler, potansiyel suçlu gördüler siz de yazınızda bizlere, 'İşinize geldi mi vatansever, işinize gelmedi mi alaycı bir şekilde  tövbe vali bey' diye aşağılıyorsunuz. Din düşmanlığıyla nam salmış bu gazeteciyi, Romanlara yönelik ırkçı tutumundan dolayı kınıyoruz."

Güyümgüler, "Romanları yıllardır dışlayan ve öteleyen düşüncenin öncülerinden" Çölaşan'ın, Romanlara dini ve özellikle İslam'ı yakıştıramadığını yazısında net şekilde ifade ettiğini savundu.

Çölaşan'ın yazısında Romanları küçümsediğini aktaran Güyümgüler, "İslam'dan ve dinden sadece Romanlar'ı uzak gösteren bu kafanın İslam ile ne kadar ilgisinin olduğu herkesin malumu" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İslam

  ,

  Ramazan

  ,

  Vatan

  ,

  Gazeteci

  ,

  yazar

  ,

  Uzak

  ,

  edirne