"Demir Perde Bisiklet Rotası"na İstanbul'u dahil etme çalışmaları

"Demir Perde Bisiklet Rotası"na İstanbul'u dahil etme çalışmaları
"Demir Perde Bisiklet Rotası"na İstanbul'u dahil etme çalışmaları
-13 numaralı EuroVelo rotası olan Demir Perde Bisiklet Rotası'nın güncellenmesi için Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu Ulaşım ve Turizm Komisyonu Başkanı Cramer, Edirne rotasında pedal çevirdi

EDİRNE (AA) - 13 numaralı EuroVelo rotası olan Demir Perde Bisiklet Rotası'nın güncellenmesi için Türkiye 'de bulunan  Avrupa Parlamentosu Ulaşım ve Turizm Komisyonu Başkanı Micheal Cramer, Edirne rotasında pedal çevirdi.

Cramer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'nın en kuzeyinden başlayıp, Demir Perde ülkelerini geçerek Edirne'ye gelen bisiklet rotasını güncellemek için Türkiye'ye geldiğini ve bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapacağını söyledi.

Görüşmelerden önce Edirne'de bulunan rotada deneyim yaşamak istediğini ifade eden Cramer, "Bir sonraki gelişimde yeni durakların rotaya eklenmiş olmasını umuyorum. Rotanın güncellenmesiyle 500 yıllık tarihi köprülerin de bu rotalar içerisinde yer alacak olmasını heyecan verici olarak buluyorum" dedi.

Edirne Doğa Sporları Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da Edirne'nin Finlandiya'dan başlayan rüya bisiklet rotasının bir parçası olduğundan fazlasıyla memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Daha sonra aralarında Cramer, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır'ın da bulunduğu bisikletli grup Selimiye'den başlayarak Edirne'deki rotada pedal çevirdi.

-Rota

EuroVelo olarak da bilinen Demir Perde Bisiklet Rotası 1995 yılında Avrupa Bisiklet Federasyonu'nun gözetiminde başlatılmış bir projedir. Finlandiya'dan başlayarak 20 ülkeyi kapsayan bisiklet rotası 10 bin kilometreden oluşuyor. Politika , turizm, kültür ve doğa rotası olarak tanımlanan Demir Perde Bisiklet Rotası'nın 2020 yılında tamamlanması öngörülüyor. 

Edirne'nin bir kısmından da (Değirmenyeni ve Küçükdöllük köyleri) geçen rotanın İstanbul 'a kadar uzatılması için çalışmalar sürüyor.