Denetlenen asansörlerin pek çoğu "kırmızı" alarm veriyor

Denetlenen asansörlerin pek çoğu "kırmızı" alarm veriyor
Denetlenen asansörlerin pek çoğu "kırmızı" alarm veriyor
EDİRNE (AA)  - Edirne Belediyesi ile Edirne Makina Mühendisleri Odası arasında asansör denetimi konusunda protokol imzalandıEdirne Belediye Başkanı...

EDİRNE (AA)  - Edirne Belediyesi ile Edirne Makina Mühendisleri Odası arasında asansör denetimi konusunda protokol imzalandı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye meclis salonunda protokol imza töreni için yaptığı konuşmada, protokolle asansörlerin re'sen zorunlu olarak denetleneceğini söyledi.

Geçen yıl denetlenen asansörün büyük bölümünün kullanılamaz anlamına gelen kırmızı etiket aldığını ifade eden Gürkan "2000 yılından bu yana yapılan istatistiklerde bunun öncesi kayıtları yok 14 yılda belediye envanterinde kayıtlı asansör sayısı 1311, çok acıdır ki 2000 yılı öncesi kayıtlarımızda olmadığı için o sayının 500 ile bin arasında olacağını tahmin ediyoruz. Bu çalışmada kayıt dışı asansör sayısı da belirlenmiş olacak. 2014 yılında 122 asansör kontrol edildi bu kontrol edilen asansörlerden 114 asansör kesinlikle kullanılamaz anlamını taşıyan kırmızı etiket almış. Daha sonraki uyarılarla bu kırmızı etiket alan asansörlerden 75'i kontroldeki eksiklerinin bir kısmını gidermiş" dedi.

Asansörün denetiminden ve denetimsizliğinden apartman yöneticilerinin sorumlu olduğunun  altını çizen Gürkan, denetimler için Makina Mühendisleri Odası'na başvurarak 8 durağa kadar 105 lira karşılığında yaptırabileceklerini kaydetti.

Daha sonra protokol Gürkan ve oda başkanı Yaver Tetik arasında imzalandı.