Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Yörük:

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Yörük:
Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Yörük:
- "Balkanlar, Türk dış politikası açısından son derece önemli bir coğrafyadır"

EDİRNE (AA) - Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Balkanlar'ın Türk dış politikası açısından son derece önemli bir coğrafya olduğunu bildirdi.

Yörük, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilciliği'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Balkanların uluslararası siyaset açısından önem arz ettiğini söyledi. Bakanlığın temsilciliğinin Edirne'de bulunmasının Balkanlar'ın öneminin bir göstergesi olduğunu belirten Yörük, şunları kaydetti:

 "Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye 'de 80 küsur vilayet varken Edirne'de bir temsilcilik açmış olmasının önemli sebeplerinden birisi işte bizim dış politikamız açısından Balkanlar'a verdiğimiz önemin bir diğer göstergesidir. Buradaki temsilcilik aslında aynı zamanda Trakya bölgesiyle tüm Balkanlar coğrafyası arasında bir eş güdüm, menteşe vazifesi gören bir temsilciliktir. Balkanlar, Türk dış politikası açısından son derece önemli bir coğrafyadır. Tabi bu verdiğimiz önem kapsamında bakanlığımızın son derece kıymetli iki büyükelçisi 3 Mart'ta Trakya Üniversitesi'nde (TÜ) düzenlenecek 'Dış Politikalarımızda Balkanlar'ın Yeri ve Önemi' konferansına katılmak için Ankara 'dan gelecekler."

Dışişleri Bakanlığı ve TÜ işbirliğinde Edirne'de düzenlenecek konferansın ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Yörük, "Bu konferans İstanbul , İzmir ya da Bursa'da da düzenlenebilirdi ama biz bu konferansı Edirne'de yapmak istedik. Edirne, hepimizin malumu olduğu tarihsel ve kültürel birikimini arkasına almış olarak Trakya bölgesinde lokomotif rol oynamaya namzet bir şehir" diye konuştu.

Türkiye'de son dönemde büyük ölçekli projelerin yapıldığını belirten Yörük, hızlı tren, havaalanı, serbest sağlık bölgesi projeleri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kente geldiğinde açıkladığı kültürel yapıya verilen önemle birlikte Edirne'nin öneminin daha da arttığını ifade etti.

Yörük, Edirne'nin Balkan coğrafyasında bir cazibe merkezi ve kültürel başkent olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

TÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonunda 3 Mart Salı günü düzenlenecek etkinlikte, büyükelçiler Gürcan Türkoğlu, Babür Hızlan ve Murat Ahmet Yörük, Balkanlar'ın Türkiye ve Türk dış politikası açısından önemine değinecek.