Diyanet İşleri Başkanı Görmez:

Diyanet İşleri Başkanı Görmez:
Diyanet İşleri Başkanı Görmez:
- "İnanın Müslümanların bugün en büyük sorunu, ilim, hikmet ve marifeti birlikte ele alamamış olmalarıdır" - "Bunu acı acı yaşayarak söylüyorum. Dindarlık tanımımızda, dindarlık anlayışımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Dindarlık şekilden ibaret değilidir"

EDİRNE (AA) -  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "İnanın Müslümanların bugün en büyük sorunu, ilim, hikmet ve marifeti birlikte ele alamamış olmalarıdır" dedi.

Görmez, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünce Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, insanın ruhunu yücelten değerler olduğunu söyledi. Ruhu yücelten ilim, hikmet ve marifet kavramlarının birlikte ele alınmasının önemine değinen Görmez, şöyle konuştu:

"Bilginin sahibine alim, hikmetin sahibine hakim, marifetin sahibine arif diyoruz. İrfan oradan gelir. Bugün görevim dolayısıyla İslam coğrafyasının her tarafını geziyorum ve ilgileniyorum. İnanın Müslümanların bugün en büyük sorunu ilim, hikmet ve marifeti birlikte ele alamamış olmalarıdır. Din dahi kuru bir malumata dönüştüğü zaman o hikmet ve marifetten uzaklaşıp bir yargı cümlelerine dönüştüğü zaman işte bugün Irak'ta, Suriye 'de, Yemen'de ve dünyanın her tarafında Müslümanların içerisine girdiği o acı tabloları görüyoruz."

Görmez, bilgiyi güç olarak tarif eden anlayış ile bilgi, hikmet ve marifeti birleştiren anlayış karşılaştırıldığında, birinin insanları değerlerden uzaklaştırdığını, diğerinin ise değerlerle buluşturduğunu vurguladı. 

 

-"Dindarlık şekilden ibaret değildir"

 

Görmez, Müslümanların yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesinin özünü kaybeden şekilcilik olduğunu dile getirdi.

Şekilci ve gösterişçi dindarlığın en çok sıkıntı yaratan konulardan bir tanesi olduğunu aktaran Görmez, şunları anlattı:

"Bunu acı acı yaşayarak söylüyorum. Biz dindarlık tanımımızda, dindarlık anlayışımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Dindarlık şekilden ibaret değilidir. Tekrar ediyorum şekil bazen özün kabı olduğu için şekli tamamen dışlamıyorum ama özünü ve ruhunu kaybeden şekilcilik sorundur. Peygamberin değerler dünyasında doğru söylemek, doğru sözlü olmak, ahde vefa göstermek, emanete riayet etmek, insanın onuruna saygı duymak en önemli prensiplerdir. Bu şekilde sayıp devam edebiliriz."

Görmez, bugün değerler dünyasında bir değerler hiyerarşisi sorunu bulunduğunu ifade ederek, "Hacca, umreye gitmişseniz, benim ibretle izlediğim bir sahne vardı. Hacer-ül Esved?'i öpmek için insanlar, binlerce insanı rahatsız ederek bazen dirsekleriyle iterek gider ve onu öpmeye kalkışır. İşte o bizim değerler hiyerarşisini nasıl kaybettiğimizi gösteren çok güzel bir örnektir" diye konuştu.