Dorsede kaçak yolcu denetimi

Dorsede kaçak yolcu denetimi
Dorsede kaçak yolcu denetimi
- Gizlice dorseye binerek yurt dışına kaçmayı planlayan kaçaklara karşı tır şoförleri de gözlerini kırpmıyor - Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yalçın: - "Dorselerin mühürlerini sıkı bir şekilde kontrol ediyoruz, dorseyi çevreleyen halatı yeniden yapıştırdıkları için bazen gözden kaçabiliyordu. Bunun için karbondioksit kontrolü de yapıyoruz, bu sayede kesilip yapıştırılmış halatları tespit edebiliyoruz"

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Kapıkule Sınır Kapısı'nda kuyrukta bekleyen tır şoförleri, dorselere gizlice kaçak girmemesi için nöbet tutuyor.

Türkiye 'den çıkış için sınır kapılarında bekleyen tır şoförleri, yasa dışı yoldan yurt dışına geçmek isteyen kaçakların araçlarına gizlice binmemesi için geceleri dikkati elden bırakmamaya özen gösteriyor.

Özellikle hafta sonları Kapıkule Sınır Kapısı'nda Bulgaristan tarafının yoğunluğa yanıt verememesi nedeniyle oluşan tır kuyruğunda bekleyen şoförler, hava karardıktan sonra dorselere kaçakların binmemesi için sabaha kadar nöbet tutuyor.

Kuyrukta bekleyen Hollanda'ya yük taşıyan Yalçın Usluer, AA muhabirine son zamanlarda Kapıkule Sınır Kapısı'nda kuyruktayken gözlerine uyku girmediğini anlattı.

Usluer, "Gözümüzü kapatsak dorseye kimin gireceği belli değil. Karşı karşıya geldiğimizde de sıkıntılı. Ceplerinde çakı, bıçak her türlü kesici alet mevcut, korkuyoruz, önlem alınmalı" dedi.

Haberleri olmadan dorselerine binen kaçaklar yüzünden onlarca arkadaşının Bulgaristan'da tutuklandığını ifade eden Kayseri'den Almanya 'ya yük taşıyan Hamza Tekin ise böyle bir vaka yaşamamak için kuyrukta hiç uyuyamadıklarını kaydetti.

Bulgaristan kontrolünde, araçta yakalanan kaçak sınır dışı edilirken, sürücü ise ilk mahkemesine dek hapiste tutuluyor, ardından  para cezasına çarptırılıyor.

 

- UND'ye öneri

 

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın da kaçakların gizlice yurt dışına geçiş yapmalarını önlemek için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Özellikle sıkı kontrollerin yanında teknik imkanları da değerlendirdiklerini ifade eden Yalçın, şunları kaydetti:

"Dorselerin mühürlerini sıkı bir şekilde kontrol ediyoruz, dorseyi çevreleyen halatı yeniden yapıştırdıkları için bazen gözden kaçabiliyordu, bunun için karbondioksit kontrolü de yapıyoruz. Bu sayede kesilip yapıştırılmış halatları tespit edebiliyoruz. Tırlarda göçmen kaçmasına müsaade etmeyeceğiz. Kaçak olayını buradaki faaliyeti engelleyici bir durum olarak görüyoruz buna izin vermeyiz." 

Müslüm Yalçın, kaçakların tırlara binişini engellemek için Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ne (UND) tır dorselerinin daha sağlam, kesilmesi zor malzemeden yapılması önerisi götürdüklerini sözlerine ekledi.