Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü
Dünya Çocuk Hakları Günü
EDİRNE (AA) - Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, sokakta dilenmek maksadıyla mendil satan çocuklardan alışveriş yapılmaması...

EDİRNE (AA) - Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, sokakta dilenmek maksadıyla mendil satan çocuklardan alışveriş yapılmaması gerektiğini bildirdi.

Özbaş, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuk haklarının anayasal güvence altında olduğunu söyledi.

Çocukların geleceğin teminatı olduğunu aktaran Özbaş, şunları kaydetti:

"Sokakta dilenmek maksadıyla mendil satan çocuklardan alışveriş yapılmaması gerekiyor. Çocuklarımızın haklarını koruyarak onlara daha güzel bir dünya kurmak bizim temel görevimizdir. Bugün için ülke nüfusunun üçte birini çocuklar oluşturmaktadır. Türkiye'de yaklaşık 23 milyon çocuk var. 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştiriniz düsturuyla hareket ettiğimiz için çocuklarımızın milli, manevi değerlerle yetiştirilmesi bizim öncelikli görevimizdir. Bu konuda anne babalara, bizlere, öğretmenlere, topluma ve yöneticilere büyük görevler düşmektedir."

Özbaş, sokaklarda çalıştırılan çocukların belirlenmesi için yetkililerin tarama çalışması yaparak önlem aldığını dile getirdi.