Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü
Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü
EDİRNE (AA) - Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla program düzenlendi.Edirne Aile ve...

EDİRNE (AA) - Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce  Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, halk eğitim merkezinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, çocuk işçiliğinin bir insan hakları sorunu olduğunu söyledi.

Türkiye 'de her 15 çocuktan birinin çocuk işçi olarak çalıştırıldığını belirten Özbaş, şunları kaydetti:

"Bu olumsuz etkilerin en önemlisi ise çocukların eğitimine devam edememesi ve yaşamının geri kalan bölümünü gerekli donanımdan yoksun ve niteliksiz bir birey olarak geçirmesidir. Diğer yandan çalışan çocukların her türlü istismar ve istismara açık olması konunun bilinen başka bir boyutudur. Üzülerek ifade edelim ki hurda ve kağıt toplayan, simit, çiçek satan, elinde baskül ile köşe başında bekleyen uyku saatinde olması gerekirken atölyelerde olan çocuklarımız var. Bu çocukların okul yerine atölyelere gitmeleri eğitimden uzaklaşmalarına, sevgiden ve ilgiden yoksun kalmalarına sağlıksız şartlarda çalışmalarına sömürülmelerine ve bazı olumsuz alışkanlıklar edinmelerine sebep olmaktadır."

Programa, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.