Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü
Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü
EDİRNE (AA) - Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla Edine Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Günü etkinliği...

EDİRNE (AA) - Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla Edine Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Günü etkinliği düzenlendi.

Edirne Vali Yardımcısı Serdar Bakır, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte iş güvenliği konusunda gereken çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.

Türkiye 'nin işçi ölümleri noktasında Avrupa'da ilk sırada olduğunu belirten Bakır, "Bizim bu konuda almamız gereken uzun bir yol var. Avrupa ülkeleri arasında işçi ölümleri noktasında birinci sıradayız maalesef yine dünya sıralamasında üçüncü sıradayız. Bu elbetteki üzücü bir nokta. Fakat bizim yaptığımız çalışmalar ve verilecek örneklerle bu ölüm oranlarını aşağı çekme noktasında gerekli düzenlemelerin yapılacağına inanıyorum. Bizim amacımız uzmanlar eşliğinde örneklerden ders çıkartıp, daha yaşanabilir daha az işçi ölümlerinin olduğu bir ülke yaratmak" dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Sosyal Politika ve İstihdam Sektör Yöneticisi Zeynep Aydemir ise, İş Sağlığı ve Güvenliği Günü'nün bu yıl İş sağlığı ve güvenliğinde önleyici bir kültür geliştirilmesi temasında gerçekleştiğini ifade etti.

AB'nin konu ile ilgili derinlemesine çalışmalar yaptığını ifade eden Aydemir, "Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak bu konu ile ilgili bir bilinç arttırma kampanyası yapmaya karar verdik. 20 ilde bulunan AB Bilgi Merkezleri İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda önemli çalışmalar yapıyor" dedi.