Dünya Tromboz Günü

Dünya Tromboz Günü
Dünya Tromboz Günü
- T.Ü. Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demir: - "Atardamarlar ve toplardamarlardaki tıkayıcı hastalıklar konusunda halkımızın farkındalığını artırmak için bilimsel aktiviteler düzenliyoruz"

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, "Atardamarlar ve toplardamarlardaki tıkayıcı hastalıklar konusunda halkımızın farkındalığını artırmak için bilimsel aktiviteler düzenliyoruz" dedi.

Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 Ekim Dünya Tromboz Günü'nde tüm dünya genelinde 175 ülkede aynı gün bilimsel etkinlikler yapıldığını söyledi.

Bilimsel etkinliklerin vatandaşların tromboz konusunda farkındalığını artırmak için düzenlendiğini belirten Demir, "Atardamarlar ve toplardamarlardaki tıkayıcı hastalıklar konusunda halkımızın farkındalığını artırmak için bilimsel aktiviteler düzenliyoruz. Tromboz atar ve toplardamarlarda kan pıhtısına bağlı tıkayıcı damar hastalıkları oluşturur. Atardamarlarda kalp krizi veya felç gibi tıkayıcı damar hastalıkları halk tarafından çok iyi bilinmesine rağmen, toplardamarlardaki tıkayıcı hastalıklar halk tarafından ve sağlık çalışanları tarafından çok iyi bilinmemektedir" diye konuştu.

Demir, toplardamar tıkanıklıklarının genellikle bacakların derin toplardamarlarında meydana geldiğini belirterek, hastaların toplardamar tıkanıklıklarına karşı dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Sorun iyi tedavi edilmediğinde veya fark edilmediğinde kan pıhtısından kopan parçanın akciğerlere ulaşıp damarları tıkadığını anlatan Demir, "Buna Akciğer Embolisi diyoruz. Bu evrede tedavi edilmezse hastayı ölüme kadar götürüyor" dedi.

Prof. Dr. Demir, Türk Hematoloji Derneği, Uluslararası Tromboz ve Hemostaz Derneği, Trakya Üniversitesi ve Abdi İbrahim birliğiyle Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde sağlık çalışanlarına yönelik toplantı düzenleyeceklerini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Trakya

  ,

  Akciğer

  ,

  Bilim

  ,

  Kalp

  ,

  ,

  Karşı

  ,

  edirne

  ,

  kalp krizi