Dünya Veteriner Hekimler Günü

Dünya Veteriner Hekimler Günü
Dünya Veteriner Hekimler Günü
- Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Işık: - "Vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıklar, özellikle son yıllarda küresel bir sorun haline gelmiştir. Veteriner hekimler, beşeri hekimler ile bu hastalıkların önlenmesi ve kontrolünde önemli stratejik çalışmalar, çözümler sunmaktadır"

EDİRNE (AA) - Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Tugay Işık, vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıkların, özellikle son yıllarda küresel bir sorun haline geldiğini belirterek, veteriner hekimlerin, beşeri hekimler ile bu hastalıkların önlenmesi ve kontrolünde önemli stratejik çalışmalar, çözümler sunduğunu söyledi.

Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla Trakya bölgesindeki veteriner hekimlerin katılımıyla  Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası üyeleri, veteriner logosunun bulunduğu çelengi anıta sundu.

Tugay Işık, törende yaptığı konuşmada, veteriner hekimliğin hayvan ve insan sağlığının korunmasına katkı sağladığını söyledi.

Veterinerliğin zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına fayda sağladığına değinen Işık, "Vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıklar, özellikle son yıllarda küresel bir sorun haline gelmiştir. Veteriner hekimler, beşeri hekimler ile bu hastalıkların önlenmesi ve kontrolünde önemli stratejik çalışmalar, çözümler sunmaktadır" diye konuştu.

Işık, halk sağlığının korunması için önemli bir görev yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Böylesine önemli bir meslek grubunun mensupları olarak üzerimize düşen görev ve yetkileri tüm titizliğiyle kurumsal bir yapı gereğiyle mesleki etik ve deontoloji kurallarına dünden daha çok sahip çıkarak ve uyarak yapmamız gerekliliği bu günlerde kendini daha çok hissettirmektedir. Hitap ettiğimiz toplum kesimlerine ve bağlı bulundukları sivil toplum örgütlerine örnek ve geliştirici vazifelerde bulunmanın temel amaçlarımız arasında olması gerekliliğinin artığını ve meslektaşlarımızın konunun hassasiyetine sahip olduğunu belirtmek isterim."