"Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği Projesi" tamamlandı

"Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği Projesi" tamamlandı
"Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği Projesi" tamamlandı
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Türk tarihini gerçekleştiren, Türk tarihini ölümsüz kılan bu mütevazi toprak parçasını bize vatan yapan aziz şehitlerimizdir"

EDİRNE (AA) - Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden 52 bin şehit anısına 64  dönümlük arazi üzerinde başlatılan "Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği Projesi" tamamlandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye meclis salonunda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, buranın, Türkiye 'nin Çanakkale'den sonraki ikinci büyük şehitliği olacağını söyledi.

Şehitliğin yapımının tamamlandığını belirten Gürkan, açılışın, 22 Mayıs Cuma günü yapılacağını bildirdi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün "Tarihi yaşatanlar, tarihi yapanlardır" sözüne atıfta bulunan Gürkan, "Türk tarihini gerçekleştiren, Türk tarihini ölümsüz kılan bu mütevazi toprak parçasını bize vatan yapan aziz şehitlerimizdir. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Hangi cephede olursa olsun, hangi savaşta olursa olsun, ister terörle mücadelede, ister ondan öncesinde Birinci Dünya Savaşı'nda..." diye konuştu.

Vatandaşları açılışa davet eden Gürkan, şehitlikte son rötuşların yapıldığını ifade etti.

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Muhittin Arel ise projenin her şeyiyle 11 ayda toparlandığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarının şehitler verilerek korunduğunu belirten Arel, "İnşallah Türk milleti bu topraklarda daha güzel günler geçirir ve bundan sonra şehitlik yapmak zorunda kalmayız" dedi.