Edirne Belediye Başkanı Gürkan:

Edirne Belediye Başkanı Gürkan:
Edirne Belediye Başkanı Gürkan:
-"Her yanı tarih kokan Edirne'yi doya doya gezmek isteyen turist en az 2 gün kalmalı"

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'yi tam anlamıyla gezmek, tanımak isteyen turistin en az 2 gün kalması gerektiğini söyledi.

Gürkan, Kanaltürk Televizyonu'nda yayınlanan Mert Savaş'ın sunduğu  "Dolu dolu Ramazan" adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Belediye Başkanı Gürkan, Edirne'nin Floransa'dan sonra dünyada metrekareye en çok tarihi eser düşen kent olduğunu söyledi.

Tarihi ve kültürel yapısıyla yılda 3 milyon turist çeken Edirne'nin konuklarını ağırlamak için her geçen gün yatak sayısını artırmaya çalıştığını anlatan Gürkan, "Çeşitli belediyelerce özellikle Ramazan ayında günü birlik inanç turizmi turlarıyla gelenler dışında bir Osmanlı payitahtını tanımak, yaşamak için hafta sonları kalmaya gelen turistler geliyor. Son yıllarda turizm alt yapısındaki gelişmeyle yatak sayısı 1625'e çıkan Edirne'de hafta sonları kalacak yer bulmak artık güçleşiyor. Çünkü her yanı tarih kokan Edirne'yi doya doya gezmek isteyen turist en az 2 gün kalmalı" diye konuştu.

Edirne'nin tarihi ve kültürel özelliklerini anlatan Başkan Gürkan, bayram sonrası başlayacak 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne de izleyenleri davet etti.

Programda ayrıca Edirne'nin mutfağı ve Kırkpınar kültürü de tanıtıldı.