Edirne Belediye Başkanı Gürkan:

Edirne Belediye Başkanı Gürkan:
Edirne Belediye Başkanı Gürkan:
-"Vatandaşlarımızın nakit binişi protesto için Kent Kart almaması doğru değil"

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Vatandaşlarımızın nakit binişi protesto için Kent Kart almaması doğru değil" dedi.

Gürkan, belediyede düzenlediği basın toplantısında nakit biniş ücretlerinin yüksekliği yada ulaşımla ilgili tartışmaların belirli mecralarda yapıldığını gözlediğini söyledi.

Nakit biniş sisteminin kente dışarıdan gelenler için uygulamaya konulduğunu ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

"Nakit binişlerin yüksek olduğu eleştirisine gelecek olursak,  bu tarz tartışmalarının sadece belirli mecralarda işlendiğini görüyorum. Nakit binişi geçen yıl mecliste karar alındı. Daha önce sadece kartla biniş yapılıyordu. Edirne dışından bir işi için kente gelen, ayda yılda bir gelen vatandaş ulaşımdan yararlanmak istiyor. Kartı olmadığı için yararlanamıyordu, O süreçte de biz Kent kart noktalarında iki binişli kartlar veriyorduk bu kartların ücretiyle birlikte o zamanlar 5 lira gibi bir fiyatı vardı.

Buna bir çözüm bulmamız gerekiyordu. Herkes iki binişli kartı bilmiyor, kart satış noktasını bilmiyor. Nakit binişi bu ihtiyaçtan koyduk, zaman içerisinde 2 buçuk lira oldu. Kent dışından gelenlerin bu fiyatı pahalı bulmasına itirazım yok, ama Edirne'de yaşayan birinin nakit biniş pahalı bulmasını anlamıyorum. Kart almak istediniz de elinizi tutan mı oldu, yadaa kart mı verilmedi. Nakit binmek zorunda değilsiniz. Öğrenciyseniz 0,65'ten sivilseniz 1,05'ten binmeye başlayın. Vatandaşlarımızın nakit binişi protesto için Kent kart almaması doğru değil. Benim makamdaki çekmecemde kartım var."

-"ETUS yeni araçlar aldı"

ETUS'un yeni araçlar aldığını ifade eden Gürkan,  şöyle devam etti:

"ETUS taleplerimiz doğrultusunda 16 araç aldı hazırlıkları tamamlanmasının ardından bunlarda servise dahil olacak bu ulaşımın biraz daha rahatlatacak diye umut ediyoruz. Çevre il ve ilçelerdeki ulaşım fiyatlarını araştırdık. Edirne'de öğrenci 0,65'ten başlayarak, en yüksek ücreti 1,25 ödüyor, tam da 1,05'ten başlayıp - 1,80 arasında değişiyor. Çanakkale'de öğrenci 1,25, tam 1,80 lira şu anda Türkiye 'de mesafeye göre ücretlendirme yapan tek şehir Edirne. Tekirdağ'da öğrenci 1,25 tam 2 lira, Çorlu'da öğrenci 1,25, tam 1,75, Keşan'da öğrenci 1,25 tam 1,8 Kırklareli'de şehir içinde öğrenci 1,5 tam 2, oradaki kampüs şehir dışına taşındı öğrenci kampüse gidişi 2, tam 2 buçuk lira... Ben bir yorum yapmayacağım, konu kamuoyunun taktirindedir."

Karaağaç ve seddelerdeki yoğun trafikle ilgili bir soru üzerine Gürkan şu yanıtı verdi:

"Ben tarihi köprülerin kapanmasına taraftar değilim ama tek yönlü verilebilir. İhsas-ı rey gibi de olabilir ben tarihi köprülerin kapatılmasına karşıyım o zaman ili köprü arası Karaağaç tarafındaki işletmeler kapısına kilit vurur, ulaşımı güçleştirmenin anlamı yok. 1988 yılında imar planlarında yer alan çeşitli nedenlerle hayata geçirilemeyen bir Güney Çevre Yolu Projemiz var biz 6 ay önce çalışmalara başladık. Kamulaştırmaların kararını aldık, büyük kısmını da yaptık. 

İki hafta önce 15 civarında kamulaştırma kararımızla ilgili davalarımız var bunlardan 7'si lehimize sonuçlandı. Devam eden mahkemeler bittiğinde 22 metrelik yolda sorunumuz kalmayacak, ulaşıma açacağız. Kuzey Çevre Yolu Projesi'yle ilgili planları da kasım meclisine yetiştirmeye çalışıyoruz"

 

-Film Ekimi Edirne'de

Brüksel'deki temaslarını, 3. Kitap Fuarı'nı değerlendiren Gürkan, 23 - 25 Ekim tarihlerinde İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın uluslararası düzeydeki festivalinin girişimleri sonucu Edirne'de de düzenleneceğini ifade ederek, çok kaliteli filmlerin sinema salonların 3 gün boyunca gösterileceğini kaydetti.

"Potanın perilerinin" Avrupa Kupası ilk maçının 29 Ekim'de Edirne olacağını ifade eden Gürkan, Edirne'de kadın basketbol takımımız geçen yıl çok başarılı bir sezon geçirdi akabinde ligin en değerli ikinci takımı seçildi, Avrupa kupalarına katılma hakkı kazandı, Türkiye kupasında çeyrek finale kaldı potanın perileriyle gurur duyuyoruz. 29 Ekim'de Rusya takımıyla 18.00'da Edirne'de ilk Avrupa kupası maçını oynayacak, Edirneliler'i bekliyoruz" diye konuştu.