Edirne Büyük Sinagogu'na ziyaretçi akını

Edirne Büyük Sinagogu'na ziyaretçi akını
Edirne Büyük Sinagogu'na ziyaretçi akını
- Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore edilen Avrupa'nın üçüncü, Türkiye'nin en büyük sinagogu, 46 yıl aradan sonra ibadete açıldığı 26 Mart'tan bu yana 25 bin kişi tarafından ziyaret edildi - İstanbul'da yaşayan Museviler, ibadet için Edirne'deki bu sinagogu tercih ediyor

EDİRNE (AA) - Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore edilen ve 46 yıl sonra 26 Mart'ta yeniden açılan Edirne Büyük Sinagogu, özellikle İstanbul 'da yaşayan Museviler tarafından ibadet için tercih ediliyor. 

Avrupa 'nın üçüncü, Türkiye 'nin en büyük sinagogunu, yaklaşık 2 ayda 25 bin kişi ziyaret etti. Resmi törenle açılan sinagoga, özellikle İstanbul'da yaşaşan Museviler gruplar halinde gelerek, ibaret ediyor. 

Bazı ziyaretçiler ibadetin ardından doğup, büyüdükleri mahalleleri de gezerken, bazıları da Edirne'nin tarihi yerlerinde vakit geçiriyor. 

İbadetin ardından bazı Museviler, sinagog için bağış kutusuna para atarken, sinagogun aslına uygun restore edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

Edirne'nin Museviler için önemine değinen bazı ziyaretçiler de ibadet için atalarının ilk yerleştikleri toprakları seçtiklerini söyledi.