Edirne Büyük Sinagogu'nda şükür duası

Edirne Büyük Sinagogu'nda şükür duası
Edirne Büyük Sinagogu'nda şükür duası
- Şükür duasında, Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için de dua edildi

EDİRNE (AA) - Edirne Büyük Sinagogu'nda şükür duası yapıldı. 

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve cemaat üyeleri, Edirne'deki gazetecilerle buluşmak için geldikleri kentte, önce sabah ve şükür duasına katıldı.

Hazan Nesim Beruhiel'in yönettiği duada, Tevrat'tan bölümler okundu. İbadetin son kısmında, Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de dua edildi. 

Bu arada, İstanbul Barınyurt Huzurevi'nde kalan yaşlı Museviler de bakıcılarıyla sinagoga geldi. Edirne Büyük Sinagogu'nu, yapılan restorasyon sonrası ilk kez ziyaret eden yaşlıların heyecanlı olduğu görüldü. 

- Sinagogda iftar verilecek

Duanın ardından sinagoga bağlı müştemilat binasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türk Musevi Cemaati Başkanı İbrahimzadeh, 22 Haziran Pazartesi günü hem sinagogda hem de Edirne'de geleneksel olarak kurulan çadırda iftar vereceklerini söyledi. 

İbrahimzadeh, Edirne'deki cemaat üyelerinin sayısının artması halinde sinagoga atanmış din görevlisinin Edirne'de kalabileceğini ifade etti. 

Türk Musevi Cemaati Türkiye Hahambaşı Müşaviri Silviyo Ovadya da sinagogun Edirne turizmine katkısı olduğunu belirtti. 

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren de sinagogun tanınırlığının son derece iyi olduğunu anlattı. 

Takvime bağlanmış organizasyonların sinagogda devam edeceğini aktaran Güneren, "Burada, Edirne'de Musevi Cemaati de kazanacak, Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerine düşen görevi layıkıyla yaptı. Kendi tanıtımını kendisi yapan bir yapı burası, buna tabii ki katkılarımız sürecek" diye konuştu.

- 13 sinagogun yerine yapılmıştı 

Büyük Sinagog, 1905'te yaşanan ve "büyük yangın" olarak adlandırılan yangında yok olan 13 ayrı sinagogun yerine 2. Abdülhamid'in fermanıyla yapıldı ve 1907'de ibadete açıldı. Fransız mimar France Depre tarafından Viyana Sinagogu örnek alınarak projelendirilen yapının büyük bir bölümü, aradan geçen süre içinde tahrip oldu.

1983 yılına kadar kullanılan sinagog, Edirne'deki Yahudilerin kentten ayrılması üzerine cemaatsiz kalınca harap hale geldi. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen restorasyon kapsamında, bugüne sadece ön duvarı ulaşan sinagogun kar birikmeleri ve bakımsızlıktan çöken çatısı ile içi temizlendi, çelik konstrüksiyonu yapılarak çatısı kapatıldı. Aslına uygun inşa edilen sinagogun iç ve dışına sıva uygulandı, binada 2 bin metrekare kalem işi uygulaması yapıldı. Ayrıca idari bina ve müştemilat binasının da çatı ve sıva işleri tamamlandı. 

Eski haline getirilmesi için 4 yıl süren çalışmalarda 5 milyon 750 bin lira harcanan Edirne Büyük Sinagogu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh'in katılımıyla 26 Mart'ta açılmıştı.