Edirne otogarındaki sığınmacıların bekleyişi

Edirne otogarındaki sığınmacıların bekleyişi
Edirne otogarındaki sığınmacıların bekleyişi
- Otogarda toplanan Suriyeli sığınmacılar, Yunanistan'a geçebilmek için bekliyor - Kent girişlerindeki kontrol noktalarında yakalanmamak için sığınmacılar, bu noktalara birkaç kilometre kala araçlarından inip tarlalardan yürüyerek otogara ulaşmayı deniyor

EDİRNE (AA) - Yunanistan'a gitmek için geceden bu yana Edirne otogarında toplanan sığınmacıların bekleyişi sürüyor. 

Sosyal medyada haberleşerek otogarda sabahlayan, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu sığınmacıların sayısı sürekli artarken, polis bir yandan güvenlik önlemlerini artırırken bir yandan da Suriyelileri, İstanbul 'a geri dönmeleri konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Sayıları 300'ü bulan sığınmacılar, Yunanistan'a ve oradan da Almanya'ya gitmek isterken, otogarda toplanmayı önlemek için kentin farklı noktalarında yapılan kontrollerde yakalanan sığınmacılar da İstanbul'a gönderiliyor.

- ''Denizden korktuğum için kara yolunu tercih ettim''

Sığınmacılardan Salih Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 ay önce Suriye'den İstanbul'a geçtiklerini, burada bir süre çalışıp para biriktirdikten sonra Edirne'ye geldiklerini anlattı.

Ahmed, ''Ağabeyim, annem ve kardeşlerimin hepsi Almanya'ya gitti. Bir tek ben, eşim ve çocuklarım kaldık. Ailem, deniz yoluyla gitti. Denizden korktuğum için ben karayolunu tercih ettim. Çocuklarım olmasaydı belki deniz yolunu denerdim'' dedi.

Ahmed, başka seçenekleri olmadığını, bu nedenle sonu ne olursa olsun mutlaka Avrupa 'ya gideceklerini kaydetti.

bu arada, Almanya'nın 400 bin sığınmacıyı kabul edeceği söylentisi üzerine, sığınmacıların toplu olarak Yunan sınırını geçme kararı aldıkları bilgisini edinen polis ve jandarma ekipleri, kent girişlerindeki kontrollerini artırdı. 

Kent girişlerindeki Edirne Jandarma Komutanlığının kontrol noktalarında yakalanmamak için sığınmacılar, bu noktalara birkaç kilometre kala araçlarından inip, şehir merkezine tarla yollarından geçerek otogara ulaşmayı deniyor.

Bu şekilde kente girmek isteyen 150 kişilik grup otoban çevresindeki tarlalarda tespit edilirken, İl Emniyet Müdürlüğü, sayılarının artacağı tahmin edilen sığınmacılar nedeniyle çevre illerden takviyesi sağladı.