Edirne Valiliği, "Roman Mehter Takımı" kuracak

Edirne Valiliği, "Roman Mehter Takımı" kuracak
Edirne Valiliği, "Roman Mehter Takımı" kuracak
- Vali Şahin: - "Romanlardan müteşekkil 41 kişilik davul zurnasıyla darbukasıyla Edirne Valiliği Roman Mehter Takımı kuruyoruz"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Romanlardan oluşan mehter takımı kuracaklarını söyledi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Romanlar'a yönelik iki güzel projeyi gelecek hafta uygulamaya başlayacaklarını belirtti.

Romanlardan mehter takımı oluşturacaklarını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Oluşturulacak mehter takımı çalışmalarına haftaya iki eğitmenle başlayacak. Romanlardan müteşekkil 41 kişilik davul zurnasıyla darbukasıyla Edirne Valiliği Roman Mehter Takımı kuruyoruz. İlk gösterilerini Kakava Şenliklerinde yapacaklar. Önümüzdeki hafta notayla eğitime başlayacaklar. Bir eğitmen nota bir eğitmen de yürüyüş çalıştıracak. Diğer illere örnek bir takım kurmuş olacağız."

Şahin, Romanlardan oluşan mehter takımının belirlenen fiyat tarifesi çerçevesinde özel davetlere katılabileceklerini kaydetti.

 

- Roman çocuklara özel hafızlık merkezi

 

Vali Şahin, mehter takımının yanı sıra Roman çocuklara özel hafızlık merkezi kuracaklarını söyledi.

Romanların sesinin güzel olduğunun bilindiğini belirten Şahin, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Sadece Roman çocuklarına mahsus hafızlık merkezi oluşturacağız. Ortaokullarda ve imam hatip ortaokullarında okuyan Roman çocuklarını bir araya toplayacağız. 100 lira da burs vereceğiz. Yemeleri, içmeleri, yatması bize ait olacak. Romanlardan hafız yetiştirip bunları din görevlisi olarak camilerimizde göreceğiz. Bu Romanlar'a güç katacak."


  ETİKETLER:

  İmam

  ,

  lira

  ,

  edirne