Edirne'de 112 Acil Servis personeline eğitim

Edirne'de 112 Acil Servis personeline eğitim
Edirne'de 112 Acil Servis personeline eğitim
- 112 acil servis ekiplerine, adli vakalarda maddi delillere yaklaşım ve hukuki sorumluluklar konusunda eğitim verildi - Edirne Sağlık Müdürü Kişioğlu: -"Bir anlamda önceliğimiz olan tıbbi müdahalenin yanında adli vakalarda olayı çözecek maddi delillere zarar gelmemesi için tabiri caizse bir hafiye gibi de görev yapacağız"

EDİRNE (AA) - Edirne'de 112 acil servis ekiplerine, adli vakalarda maddi delillere yaklaşım ve hukuki sorumluluklar konusunda eğitim verildi.

Sağlık ve İçişleri bakanlıkları arasında, 112 acil personeline adli vakalarda maddi delillere yaklaşım ve hukuki sorumluluklar konusunda bilgi ve tutum kazandırılmasına yönelik eğitim verilmesi amacıyla imzalanan protokol kapsamında 112 Acil Servis personeline eğitim verilmeye başlandı.

Kırıkkale'de pilot uygulama olarak başlanan eğitimler kapsamında Edirne'de görev yapan sağlık ekipleri de 1 günlük teorik ve pratik eğitim aldı.

Edirne Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte görevli yaklaşık 500 Acil Servis personeline eğitim verildiğini söyledi.

Kişioğlu, eğitimle cinayet ve intihar gibi adli olaylarda 112 acil servis ekiplerinin hukuki boyutta da hatasız müdahalede bulunmalarını hedeflediklerini ifade etti.

Sağlık personeline Edirne Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme uzmanlarınca eğitim verildiğini ifade eden Kişioğlu, şunları kaydetti:

"Birçok olay yerinde zaman zaman karşılaştığımız basit bir bez parçası, birkaç damla kan, bazen birkaç tutam saç maddi delil olarak kabul edilebilmekte. Bizler de burada adli vakalarda maddi delillerin karartılmamasına yönelik, 112 sağlık çalışanlarımızın tamamına bir eğitim çalışması başlattık. Bir anlamda önceliğimiz olan tıbbi müdahalenin yanında adli vakalarda olayı çözecek maddi delillere zarar gelmemesi için tabiri caizse bir hafiye gibi de görev yapacağız. Tabi ki 112 acil sağlık ekipleri tıbbi olarak yaralı, mağdur ve mağdurelere acil müdahaleleri tam anlamıyla yerine getiriyor. Bunun dışında hukuki sorumluluklardan kaçınmayı da bundan itibaren öğrenmiş olacağız. Çünkü bu tür maddi delilleri daha sağlıklı biçimde saklayacağımızı düşünüyorum. Bunun yanında olay yerinde çoğu zaman beraber çalıştığımız emniyet güçleri ile de iletişimimiz artmaktadır."

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Erhan Turhan ise, eğitimin önemli bir eksiği gidereceğini söyledi. 

Eğitimlerin yararlı olacağını düşündüğünü ifade eden Turhan, "Artık olay yerinde delillerin karartılmaması, oynanmaması ve delillerinde mümkün mertebe korunması için bu eğitimi alıyoruz" diye konuştu.