Edirne'de 2014 böyle geçti (1)

Edirne'de 2014 böyle geçti (1)
Edirne'de 2014 böyle geçti (1)
EDİRNE (AA) - Türkiye'nin Avrupa sınırındaki serhat kenti Edirne'de 2014 yılını sevindirici ve üzücü pek çok olayla geçirdi.AA muhabirinin derlediği...

EDİRNE (AA) - Türkiye'nin Avrupa sınırındaki serhat kenti Edirne'de 2014 yılını sevindirici ve üzücü pek çok olayla geçirdi.

AA muhabirinin derlediği haberlerle 2014 yılında yaşanan bazı önemli olaylar Türkiye ve dünyaya şöyle duyuruldu.

 

- Ocak

 

Bursa Karabaş-i Veli Kültür Merkezi'nden gelen 60 semazen ve 60 ilahizen, Edirne'deki çeşitli nedenlerden dolayı kapalı bulunan Muradiye Mevlevihanesi'nin açılması için Eski Camii'den Muradiye Camii'ne kadar yürüş yaptı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kırklareli Öğretmenevinde düzenlediği basın toplantısında şu anda test aşamasında olan "İlaç Takip Uygulaması"nın 15 gün sonra 75 milyon vatandaşın hizmetine sunulacağını belirterek, "Dünyada ilk defa böyle bir uygulama hizmete giriyor. Artık hastalarımız cep telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamayla aldıkları ilaç kutularının karekodunu okutarak her türlü bilgiyi öğrenebilecek'' diye konuştu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Edirne Tava Ciğerini Tanıtma Derneğinin organize ettiği programında, Trakya oyun havalarıyla kutlandı.

Sınır kapılarında sistem arızası. Emniyet Genel Müdürlüğü network ağında meydana gelen arıza nedeniyle Avrupa'ya açılan sınır kapılarında giriş ve çıkış işlemleri yapılamadı.

Osmanlı döneminde yapılan Eski Cami'nin ibadete açılışının 600. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

 

- Şubat

 

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu nedeniyle tampon bölgede yaklaşık 200 Türk plakalı tır Bulgaristan'ın ülkesine giriş izni vermemesi nedeniyle bekledi.

Edirne Emniyet Müdürlüğüne Rahmi Baştuğ atandı.

Trakya'nın en önemli kültür anıtları arasında yer alan dolmenler, uluslararası İngilizce yayımlanan kitapta tanıtıldı. "Mihran Hanım Konağı", Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra tarafından düzenlenen "Avrupa Korumacılık Ödülleri" kapsamında jüri özel mansiyon ödülüne layık görüldü.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, CHP 'den istifa ederek DSP'ye geçti. Sedefçi, "CHP'ye üzülüyorum. Ben hala CHP'liyim. Geçici bir süre için ihanete ve namussuzluğa karşı istifa ettim" diye açıklama yaptı.

 

-Mart

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Selimiye Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Edirne'de partisince düzenlenen programa katıldı.

Komşu ülkelerin araçları Türkiye'de tamir edilmeye başlandı. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Edirne'de partisince Selimiye Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı.

Edirne'de Belediye Başkanlığı seçimini Recep Gürkan kazandı.

 

- Nisan

 

Edirne'de park alanının imara açılmasına engel olmak isteyen Kıymet Peker, kepçenin önüne oturarak çalışmaları durdurdu.

Edirneli bir tatlıcı, "Nuh: Büyük Tufan" filminin dini kaynaklarla uyuşmadığı gerekçesiyle, başrol oyuncusu Russell Crowe'a ulaştırılmak üzere filmin dağıtıcı şirketine 2 kilogram acı sivri biber yolladı.

Genç Kızlar Türkiye Güreş Şampiyonası Edirne'de yapıldı.

Edirne'de, polis memurlarını silahla yaralayan zanlıyı yakalamak için başlatılan operasyonu yönettiği sırada kalp krizi geçirerek şehit olan Emniyet Müdür Yardımcısı Ertan Nezihi Turan için cenaze töreni düzenlendi.

4. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kutlamaları kapsamında Saraçlar Caddesi'ne kurulan tezgahlarda ustaların pişirdiği ciğer vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı.

 

- Mayıs

 

Yasa dışı yoldan Yunanistan'a geçmeye çalışırken botlarının patlaması sonucu Meriç Nehri'nde mahsur kalan Suriyeli kaçaklara Türk askeri yardım etti. Kaçaklar arasında çocuklar da vardı.

Edirne'de organ bağışına dikkat çekmek amacıyla off-road yarışları düzenlendi. Edirne Valisi Hasan Duruer sembolik olarak kısa süre yardımcı pilotluk yaptı.

Edirne'nin fethinin 653. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze Komutanlığı Mehteran Birliği Selimiye Meydanı'nda konser verdi. 

Kakava Şenliklerine yerli yabancı yüzlerce turist katıldı. Turistler başlarına Roman adetlerinden kırmızı eşarp bağladı.

Edirne Valiliği Avrupa Birliği Eşgüdüm Merkezi (ABEM) ve Edirne Doğa Sporları Derneği işbirliğinde 6. Uluslararası Bisiklet Şenliği düzenlendi.

Edirne'de de Engelliler Haftası ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın 175. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında engelli gençler "özel tertip" asker olmanın heyecanı yaşadı.

Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "26. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Atatürk'ün doğduğu Selanik'teki evin bahçesinden alınan toprak, Ankara'nın yanı sıra, maden faciasının yaşandığı Manisa'nın Soma ilçesine götürüldü.

Mimar Sinan'ın ve Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi'nin bahçesi kırmızı güllerle donatıldı.

Edirne Belediye Meclisi, yapı ruhsatları için tarihi silüeti kapatmama şartı aranmasını kararlaştırıldı. Karar doğrultusunda, Türk - İslam mimarisinin zirve eserleri arasında sayılan, Sultan II. Selim zamanında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Selimiye Camisi'nin görüntüsünü engelleyecek yapılara izin verilmeyecek.

Edirne Valisi Hasan Duruer, merkeze atandı.

Komşu "altın gölün" musluğunu yeniden açtı. Bulgaristan geçen yıl kaldırdığı Türkiye'den giriş yapan araçların dezenfekte edilmesi uygulamasına yeniden başladı. Bulgaristan uygulama karşılığı 3 avro ya da bu bedele karşılık gelen leva ücreti aldı.

Ege denizindeki meydana gelen deprem Edirne'de de hissedildi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ve Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) tarafından 3'üncüsü düzenlenen sanat etkinliğine vatandaşlar ilgi gösterdi.

TASAM tarafından 3. Dünya Türk Forumu Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı'nda düzenlendi.

 

- Haziran

 

Atletler sınırı vizesiz geçti. Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği'nce düzenlenen "Sınırsız Dostluk Yarı Maraton'u" koşuldu. Atletler Türkiye sınırını vizesiz geçti.

Valiler Kararnamesi ile Edirne Valiliğine atanan Dursun Ali Şahin, görevine başladı

Edirne'de, iki grup arasındaki kavgaya müdahale etmek isteyen polis memuru Hüseyin İmrağ, şehit oldu.

Kırkpınar başpehlivanlığına Fatih Atlı seçildi.