Edirne'de, avukatın gözaltına alınması

Edirne'de, avukatın gözaltına alınması
Edirne'de, avukatın gözaltına alınması
- Edirne Barosu avukatları, avukat Şendurur'un gözaltına alınmasını, kırmızı kart ve kuş kafesine koydukları cübbeyle protesto etti

EDİRNE (AA) - Edirne Barosu avukatları, baroya kayıtlı Hakkı Şendurur'un, kapalı mekanda sigara içtiği ve polise hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınarak 10 saat sonra adli kontrol kaydıyla serbest bırakılmasını protesto etti.

Düdük çalarak ellerinde dövizlerle Edirne Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar, uygulamaya kırmızı kart ve kuş kafesine koydukları cübbeyle tepki gösterdi.

Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, baro avukatlarından Hakkı Şendurur'un 13 Şubat Cuma gecesi polis memurunun tanzim ettiği tutanak dışında aleyhinde başka delil bulunmadığı halde nöbetçi savcının telefon talimatıyla hukuka aykırı şekilde gözaltına alındığını savundu.

Gözaltı kararı verilirken ve gözaltı sırasında Şendurur'un lehine olan delillerin toplanmadığı ve olay yerindeki yüze yakın tanığın ifadesine başvurulmadığını öne süren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Gözaltı kararını veren nöbetçi cumhuriyet savcısı talep edilmesine rağmen meslektaşımızın olay gecesi ifadesini almamıştır. Hatta olay yerine gittiğimizde şikayetçi polislere nöbetçi cumhuriyet savcısı ile görüşmek istediğimizi numarasını bilmediğimizi belirttik ancak telefon numarası bize verilmemiştir. Bu durum bile başlı başına savunma hakkının kısıtlanmasıdır. Telefon numaralarının görev başındaki avukatlara verilmemesi talimatının cumhuriyet savcıları tarafından verildiğine inanmak istemiyoruz."

Yıldırım, hiç kimsenin keyfi olarak gözaltına alınamayacağını vurguladı.

Olayın, Edirne Adliyesi'nde görev yapan hakimler, savcılar ve avukatlar arasındaki huzur ve dayanışmayı bozamayacağını ifade eden Yıldırım, adalete olan güven duygusunun sarsılmaması için nöbetçi cumhuriyet savcısı hakkında disiplin soruşturması başlatılması ve Edirne'deki görevinin son bulmasının "hayırlı" olacağını öne sürdü.

Yıldırım, gözaltına alınan avukatın adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldığını anımsatarak, hukuka aykırı gözaltı tedbirini de kınadıklarını ifade etti.

Yıldırım, Şendurur'un adli kontrol kararı kaldırılana kadar cübbenin kuş kafesinde kalacağını ve kararın kaldırılması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.