Edirne'de, Balkan Roman Birliği kuruldu

Edirne'de, Balkan Roman Birliği kuruldu
Edirne'de, Balkan Roman Birliği kuruldu
- Başkan vekili Çekiç: "Balkanlarda 5 milyondan fazla Roman yaşıyor, bunların çoğu da Müslüman"

EDİRNE (AA) - Balkan ülkelerindeki bazı Roman derneklerinin bir araya geldiği Balkan Roman Birliği (BAROM), Edirne'de kuruldu.  

BAROM Başkan Vekili Erdinç Çekiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkanlar'daki Romanların, Türkiye 'nin ilgisine ve desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Böyle bir düşünceden hareketle Balkan Roman Birliği kurmaya karar verdiklerini dile getiren Çekiç, "Bunu devlet büyüklerimize, çeşitli sivil toplum örgütlerine naklettik. Allah razı olsun bizi dinlediler ve BAROM'un kuruluşunu gerçekleştirdik" dedi.

Çekiç, Balkanlar'da birleştirici rol üstlenecek bir birliğin merkezinin Edirne'de olmasının kendilerini mutlu ettiğini vurguladı.

BAROM'un Balkanlar'da bir değişim ve dönüşüm amacının olmadığını dile getiren Çekiç, "BAROM iyileştirme amaçlı bir yapı oluşturacak. BAROM'u bir alternatif kuruluş olarak düşünüyoruz" diye konuştu.

 "Balkanlarda 5 milyondan fazla Roman yaşıyor, bunların çoğu da Müslüman" diyen Çekiç, Romanlara ev sahipliği yapmanın kendilerini sevindirdiğini aktardı.

Çekiç, BAROM'un kurulmasına desteği dolayısıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'e teşekkür etti.

 

- BAROM yarın açılacak

 

Çekiç, programının uygun olması halinde BAROM merkezini, yarın miting için kente gelecek AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun açmasını beklediklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu'nu Romanca pankartla karşılayacaklarını ifade eden Çekiç, "Sayın Başbakanımızı 'O büyük insan hoş geldin' manasını taşıyan 'O baro manuş avülo' pankartıyla karşılayacağız" diye konuştu.

Yarın gerçekleşecek açılışa, Makedonya Devlet Bakanı ve BAROM Başkanı Mustafa Nezir ile BAROM'un farklı ülkelerdeki temsilcileri de katılacak.