Edirne'de bir günde 712 sığınmacı yakalandı

Edirne'de bir günde 712 sığınmacı yakalandı
Edirne'de bir günde 712 sığınmacı yakalandı
- Vali Şahin: - ''Avrupa'daki bazı devletlerin sığınmacıların kabulüne yönelik açıklamalarını duyan, sınır kenti Edirne'ye doğru gelmeye başladı''

EDİRNE (AA) - Edirne'de bir günde 712 sığınmacı yakalandı. 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, günde 100-150 sığınmacının yakalandığı kentte, dün 712 kişi yakalanarak rekor kırıldığını söyledi. 

Yakalanan sığınmacıların gerekli kontrollerin ardından yol masrafları verilerek İstanbul 'a geri gönderildiğini anlatan Vali Şahin, şöyle devam etti:

''Şu bir gerçek ki bu göç dalgasının daha da artacağı haberini aldım. Avrupa 'daki bazı devletlerin sığınmacıların kabulüne yönelik açıklamalarını duyan, sınır kenti Edirne'ye doğru gelmeye başladı. Dün 712 kişi, sınırı zorladı geçmek için. Eğer bu işin ucunu biraz açık bırakırsak 400 bin sığınmacı gelebilir. Bu nedenle dünden itibaren, gişelerde 24 saat kontrol yapılmaya başlandı. Sadece burada değil, birçok bölgede emniyet güçleri, göçmenlerin girişini önlemeye çalışıyor.''

Şahin, kentteki Geri Gönderme Merkezi'nin artan sığınmacı sayısı nedeniyle artık ihtiyaca cevap vermekte zorlandığını aktararak, mevcut binanın yapılan iyileştirmelerle daha da büyütüleceğini belirtti. 


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Avrupa

  ,

  göç

  ,

  emniyet

  ,

  edirne