Edirne'de, "en güzel ve lezzetli" salatalar yarıştı

Edirne'de, "en güzel ve lezzetli" salatalar yarıştı
Edirne'de, "en güzel ve lezzetli" salatalar yarıştı
- Turizm öğrencileri arasında düzenlene yarışmada, "karpuz çanağında meyve salatası" birinci oldu

EDİRNE (AA) - Edirne'de, "En Güzel ve Lezzetli Salata Yarışması" düzenlendi. 

Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Turizm Bölümü öğrencileri arasında, okulun bahçesinde gerçekleştirilen yarışmada katılımcılar, salata harcı için kullanacakları malzemeleri kendileri için ayrılan tezgahlarda hazırladı.

Yarışmacılar, kendilerine ayrılan sürede, sezar, karpuz çanağında meyve, kalamarlı, etimek, turplu kereviz ve peynir soslu somon füme salata çeşitlerini yaptı.

İzleyenler de tarafını tuttuğu yarışmacılar için tezahüratta bulundu.

Tamamlanan salatalar, 15 yıllık aşçı Tamer Bilen ve otel yöneticisi Mustafa Gökgöz tarafından, hijyen, görsellik, yaratıcılık ve lezzet kategorilerinde değerlendirdi.

Yarışmada, karpuz çanağında meyve salatası yapan Deniz Berk Cengiz, aldığı en yüksek puanla birinci oldu.

Yarışmanın birincisine 100 liralık ödül çeki, diğer yarışmacılara ise yemek tariflerinin yer aldığı kitap hediye edildi.

Okulun Müdürü Şeref Uz, yarışma sonrasında, öğrencileri hayatına alıştırmak için birçok etkinlik düzenlediklerini söyledi. 

Edirne ve Trakya'nın batıya açılan bir kapı ve örnek olduğunu belirten Uz, "Öğrencilerimizin okudukları bölümü iş hayatında en iyi şekilde icra edebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Yarışmada birinci olan Cengiz de salatayı yetiştiremeyeceğini düşündüğü için heyecanlandığını söyledi.

Okulu bitirdikten sonra büyük otellerde ya da dünyayı gezen konaklamalı gemilerde aşçılık yapmak istediğini belirten Cengiz, "Eğitimime yurt dışında devam etmek ve gelecekte Türkiye 'yi en işi şekilde temsil etmek istiyorum" diye konuştu.