Edirne'de Eski Cami 24 saat açık kalacak

Edirne'de Eski Cami 24 saat açık kalacak
Edirne'de Eski Cami 24 saat açık kalacak
- Edirne Valisi Şahin: - "İlk olarak Selimiye Camisi'nde başlattığımız 24 saat boyunca açık tutma uygulamamızı genişletiyoruz. 24 Nisan tarihinden itibaren Eski Cami de 24 saat boyunca açık tutulacak"

EDİRNE (AA) - Edirne'deki Eski Cami , 24 saat açık tutulacak. 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yaptığı açıklamada, geçen ay Selimiye Camisi'nde alınan 24 saat açık kalma kararının Eski Cami'de de uygulanacağını söyledi. 

Eski Cami'nin 24 Nisan'dan itibaren kapılarının kapanmayacağını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Tarihi yapıları ve kültürü ile son zamanlarda yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin ilgisini çeken Edirne'de yeni bir uygulama başlattık. İlk olarak Selimiye Camisi'nde başlattığımız 24 saat boyunca açık tutma uygulamamızı genişletiyoruz. 24 Nisan tarihinden itibaren Eski Cami de 24 saat boyunca açık tutulacak. Bu uygulama için gerekli önlemlerimizi aldık, personel takviyesini yaptık."

- Eski (Ulu) Cami

Emir Sultan Çelebi tarafından 1403 yılında yapımına başlanan Eski Cami, Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1414 yılında tamamlandı. 1749 yılında yangından, 1752 yılında da Edirne depreminden zarar gören ve I. Mahmut döneminde tamirat gören cami, Edirne'de Mimar Sinan tarafından yapılan Türk- İslam sanatının en önemli eserlerinden Selimiye Camisi'nin karşısında yer alıyor. 


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  Cami

  ,

  personel

  ,

  mimar

  ,

  edirne