Edirne'de evsel atıklar ayrıştırılacak

Edirne'de evsel atıklar ayrıştırılacak
Edirne'de evsel atıklar ayrıştırılacak
EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentteki evsel çöplerin ayrıştırılacağını bildirdi.Gürkan, 1. Murat Mahallesi'ndeki bir parkta...

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentteki evsel çöplerin ayrıştırılacağını bildirdi.

Gürkan, 1. Murat Mahallesi'ndeki bir parkta gazetecilere yaptığı açıklamada, atıkların çağın en büyük problemlerinden biri olduğunu söyledi.

Atıkların aynı zamanda bir değer olduğunu belirten Gürkan, şunları kaydetti:

"Teknolojinin de gelişimiyle atıklar artık değerlendiriliyor. Atıkların depolamak, ayrıştırmak ve bertaraf etmek gereklidir. Bu durum bütün dünya kentlerinin çözüm arayışıdır. Kaynağında ayrıştırma dediğimiz bir kavram söz konusu. Yani evsel atıkların evde kullanıcılar tarafından ev halkı tarafından organik, cam, plastik atıklar gibi kategorize edilerek toplanmasıdır. Bu, bir anlamda çevreye olan olumsuz etkilerin tolere edilmesi, diğer taraftan da bunların geri dönüşümünün sağlanabilmesi amacıyla yapılan bir çalışmadır."

Gürkan, kentin çeşitli mahallelerinde ÇEVKO üyelerinin vatandaşlara çöplerin ayrıştırılarak atılması konusunda bilgi vereceğini ifade etti.

ÇEVKO Atık Yönetim Uzmanı İsmail Uzun Osmanoğlu ise kentte toplam 160 tane mavi çöp konteynerinin bulunduğunu ve vatandaşların ayrıştırdıkları çöpleri bu konteynerlerine atabileceğini söyledi.

Osmanloğlu, vatandaşların konuya ilişkin bilgilendirileceğini kaydetti.

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Mavi

  ,

  Belediye

  ,

  plastik

  ,

  yönetim

  ,

  edirne