Edirne'de geçen yıl 24 bin 762 kaçak yakalandı

Edirne'de geçen yıl 24 bin 762 kaçak yakalandı
Edirne'de geçen yıl 24 bin 762 kaçak yakalandı
- Edirne Valisi Şahin: ''Sınırı geçmeye çalışan kaçakların yarısı Edirne'de yakalandı''

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  Türkiye 'de sınırı geçmeye kalkışan kaçakların yarısının Edirne'de yakalandığını ifade ederek, "Bu, çok düşündürücü bir konu'' dedi.

Edirne Valisi Şahin, Polisevi Sosyal Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, göçmen kaçakçılarına yönelik polis ve jandarma ekiplerinin çok titiz ve özverili çalışmalar yaptığını anlattı.

Geçen yıl Edirne'de 24 bin 762 kaçağın yakalandığını anlatan Şahin, yakalanan yabancı uyruklu sayısında geçen yılın ilk 6 ayına göre, bu yıl yüzde 8'lik düşüş olduğunu söyledi.

Vali Şahin, alınan önlemler sayesinde kaçakların başka güzergahlara yöneldiğini vurguladı.

Türkiye'de 2015 yılının ilk 6 ayında 21 bin kaçak yakalandığını aktaran Şahin, ''Türkiye'de sınırı geçmeye çalışan kaçakların yarısı Edirne'de yakalandı. Bu, çok düşündürücü bir konu. Kentimizde ilk 6 ayda 10 bin 75 kaçak yakalandı. Sayılara bakıldığında göçmenler konusunda çok titiz bir çalışma yapıldığını gösteriyor'' dedi.

Bu arada, sınırdan yasa dışı yollardan geçmek isterken yakalananlar arasında çok sayıda ülkenin vatandaşları bulunuyor. Savaş ve iç karışıklık yaşanan ülkelere mensup kişilerin yanı sıra sınırı kaçak geçmek isteyenlerin arasında gelişmiş ülke vatandaşları da yer alıyor.

Ancak, gelişmiş ülkelerin vatandaşlarının daha iyi bir yaşama kavuşmak için değil, başka nedenlerle sınırdan yasa dışı geçmeye kalkıştıkları ifade ediliyor. Uyruklarına göre dağılımda son 10 yılda yakalanan kaçaklar arasında  Suriye , Filistin, Somali, Irak ve Myanmar'lı kişiler öne çıkıyor.