Edirne'de gümrük kapılarındaki tır kuyrukları

Edirne'de gümrük kapılarındaki tır kuyrukları
Edirne'de gümrük kapılarındaki tır kuyrukları
- Kapıkule'de, Bulgaristan gümrük kapılarının yoğunluğa yetişememesi nedeniyle bir süredir bulunan tır kuyruğu, hafta içi yaşanan azalışın ardından yeniden artıyor

EDİRNE (AA) - Bulgaristan gümrük kapılarının, Türkiye 'den çıkış yapacak tırların yoğunluğuna yetişememesi nedeniyle oluşan tır kuyrukları, bir miktar azalışın ardından yeniden uzamaya başladı. 

Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'ndaki rüşvet operasyonu dolayısıyla oluşan personel açığı ve bazı tırların T1 transit geçiş evraklarıyla ilgili yeniden beyanname hazırlaması ile muayene işlemleri nedeniyle geçen hafta başlayıp hafta içi bir miktar düşen tır yoğunluğu, yeniden artıyor. 

Kuyruklar, Bulgaristan'a açılan sınır kapılarından Kapıkule'de 10 kilometreye, Hamzabeyli Gümrük Kapısı'nda 5 kilometreye ulaştı. 

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye tarafında oluşan kuyruğun komşu ülke gümrüğünün çıkış için bekleyen ihracat tırlarının yoğunluğuna cevap verememesinden kaynaklandığını belirtti. 

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Türkiye tarafında oluşan tır kuyruklarının azalması için komşu ülkenin gümrük yetkilileriyle yaptığı görüşmeler ve sorunu yerinde görmek üzere Edirne'ye gelen Bulgaristan Gümrük Müsteşarı Vango Tanov'un talimatıyla 25 kilometreye uzayan tır kuyruğu, 3 kilometreye kadar düşmüştü.