Edirne'de halk sağlığı uygulamaları

Edirne'de halk sağlığı uygulamaları
Edirne'de halk sağlığı uygulamaları
EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne'de halk sağlığı konusunda önemli adımlar atıldığını söyledi.Şahin, AA muhabirine yaptığı...

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne'de halk sağlığı konusunda önemli adımlar atıldığını söyledi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamaya konulan pek çok projenin hastalıkları önleyici tedbirler kapsamında olduğunu ifade etti.

Uygulamaların hepsinin hem Edirne hem de yurt genelinde ilgiyle karşılandığının altını çizen Vali Şahin, şunları kaydetti:

"Sağlıkla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği gerekli çalışmaları yapıyor. Buna ilaveten biliyorsunuz bir çok projeyi hayata geçirdik. Bunlardan en dikkat çekeni kahvehanelerde bulaşık makinası uygulaması ve çaylarda tek şeker uygulamasıydı. Bu konuda çok olumlu tepkiler aldık, halkımız bu uygulamayı benimsedi ve kahvehanelerde hijyen bakımından bulaşık makinası kullanımı ve kapalı şeker kullanım uygulaması oldukça yaygınlaştı. Ayrıca yine İl Hıfzıssıhha kurulunda alınan kararlar gereği lokanta ve yemekhanelerde tuz kullanımının azaltılmasına yönelik bir çalışmamız vardı.

Bu konuda da epey bir yol kat ettik. Lokanta ve yemekhanelerde tuzlukların kaldırılmasını sağladık ve uygulamaya koyduğumuz bir görselle bir insanın günlük tuz kullanımı ve Türkiye'de tüketilen tuz miktarını gösteren tuzluklar koyduk. Bunun yanı sıra ekmeklerde tuz oranının azaltılmasına gittik.  Normal sağlıklı bir insanın günlük 5-6 gram tuz tüketmesi gerekirken ülkemizde bu oran 18 grama kadar çıkıyor, buda bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Bu çalışmamızda da vatandaşlarımızdan oldukça olumlu tepkiler aldık."

Vali Şahin, obeziteyle ilgili de asansörlerde ilk 3 durak kullanılmaması tavsiyesinde bulunduklarını anımsattı.

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Kamu

  ,

  edirne