Edirne'de katı atık tesisinin yapımına başlandı

Edirne'de katı atık tesisinin yapımına başlandı
Edirne'de katı atık tesisinin yapımına başlandı
EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı ve Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Başkanı Recep Gürkan, yapılacak tesisin özelliklerinin çeşitliliği...

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı ve Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Başkanı Recep Gürkan, yapılacak tesisin özelliklerinin çeşitliliği açısından diğer illerdeki tesislerden farklı olduğunu bildirdi.

Gürkan ve Edirne Katı Atık Yönetim Birliği üyeleri, Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesislerinin yapımına başlanan Hıdırağa mevkisindeki çalışmaları inceledi.

Gürkan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 60 yıldır insan sağlığına zararı olan vahşi depolama sisteminin kullanıldığını söyledi.

Yapılacak tesise ilişkin tüm izinlerin alınarak yüklenici firmayla çalışmalara başlandığını aktaran Gürkan, şunları kaydetti:

"Sözleşme süremiz 10 ay. Tesisimiz 10 ayda tamamlanmış olacaktır. İnşaat biraz ilerledikten sonra temel atma töreni yapacağız. Bu tesis kent için bir dönüm noktasıdır, kırılma noktası ve tarihi günlerinden biridir. 60 yıldır kimsenin çözemediği sorun ortadan kalkacak. Çöplük ekolojik, doğayı, çevreyi kirletmeyen bir tesis olacaktır. Tesisin yanındaki Karayusuf ve Hıdırağa köyleri tesisten hiçbir şekilde etkilenmeyecektir. Bu tesiste biz çöpten gübre elde ederek köylerimizde kullanacağız. Çöp suları yerlere akmayacak. Bu sular arıtılacak ve belki de tarım sulamasında kullanılacak. Tesisimizden çıkan enerjiyle elektrik elde edeceğiz ve bununla da para kazanacağız. Yapılacak tes özelliklerinin çeşitliliği açısından diğer illerdeki tesislerden farklıdır."

Gürkan, 160 dönümlük alana kurulan tesisin 120 dönümünde depolama yapılacağını dile getirdi.