Edirne'de öğretmenler için konser

Edirne'de öğretmenler için konser
Edirne'de öğretmenler için konser
- Konsere, ünlü bestekar ve klasik Türk müziği sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça da katıldı

EDİRNE (AA) - Edirne Valiliği, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi (TÜ) iş birliğiyle öğretmenler için klasik Türk müziği konseri düzenlendi. 

TÜ Konservatuvarı'nda konser öncesi verilen kokteyle, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Pişkin, bestekar ve klasik Türk müziği sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça ve kentteki öğretmenler katıldı. 

Kokteyle katılanlar, Edirne Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin verdiği mini konseri dinledi. 

Daha sonra konservatuvarın konser salonunda, Devlet Türk Müziği Topluğu eşliğinde solist Halil Erseven, bestekar ve klasik Türk müziği sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça'nın eserlerini seslendirdi. 

Konserde konuşan Yavaşça, soğuk algınlığı nedeniyle sesinin zarar gördüğünü bu nedenle şarkılara eşlik edemeyeceğini ancak sahneden Erseven'e destek olacağını söyledi. Yavaşça, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Özcan ise öğretmenlerin öğrencileri fedakarlıklar yaparak yetiştirdiğini dile getirdi. Tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayan Özcan, şunları kaydetti:

 "Bugün buraya gelmeden önce Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'na mail attım, Prof. Dr. Yavaşça'nın Edirne'de konser vereceğine dair. Sayın Bakanımız da mailime cevap vererek Yavaşça'nın elini öpmemi söyledi. Ben Bakanımızın ağzından dinlediğim bir olayı anlatacağım. Sayın Bakanımızın Türk kimliği almasında, Yavaşça'nın rolü çok büyüktür 1980'li yıllarda Prof. Dr. Yavaşça, Haseki Hastanesi'nde başhekimken sayın Bakanımızın kimlik almasına ve aynı hastanede asistan olmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca bunun için de Yavaşça'ya teşekkür ederiz, bizleri onurlandırdı."