Edirne'de "Özgecan Kadın Lokali" açıldı

Edirne'de "Özgecan Kadın Lokali" açıldı
Edirne'de "Özgecan Kadın Lokali" açıldı
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Kadına şiddet ve kadın cinayetlerinden bir erkek olarak utanıyorum ve tüm kadınlardan özür diliyorum"

EDİRNE (AA) - Edirne'de, Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan'ın anısına lokal açıldı.

Kıyık Caddesi'ndeki "Özgecan Kadın Lokali"nin önünde düzenlenen törende, kadınlar Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı söyledi. Törende, Özgecan Aslan'ın anısına şiirler okundu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, açılışta yaptığı konuşmada, son yıllarda kadına şiddet, kadın cinayetleri ve taciz olaylarının çok sık gündeme geldiğini söyledi. Vahşetin durması ve durdurulması gerektiğini vurgulayan Gürkan, şunları kaydetti.

"Kadına şiddet ve kadın cinayetlerinden bir erkek olarak utanıyorum ve tüm kadınlardan özür diliyorum. Çünkü biliyor ve inanıyorum ki, nasıl dünya üzerindeki her insan, her canlı bir kadının eseri ise bir kadın tarafından dünyaya getirilmiş, bakılmış büyütülmüşse, iyi gününde kötü gününde kadının eli hep onun üzerinde olmuşsa kadına kıyılabilmesini gerçekten anlamak mümkün değil. Bunun için toplumsal, kurumsal ve kişisel anlamda mücadelemiz devam ediyor."

Gürkan, Edirne Belediyesi'nin ruhsat verdiği toplu taşıma araçlarında, kadına şiddet, kadın cinayeti, çocuğa şiddet ve tacizi nedeniyle hüküm giymiş kişilerin çalışmasına izin vermediklerini bildirdi.

Edirne'deki toplu taşıma araçlarında kadın şoförlerin de arttığını belirten Gürkan, kadınların hayatın her alanında yer aldığı sürece demokratik bir toplum olunacağını aktardı.

Belediye Başkanı Gürkan, konuşmasının ardından kadınlarla kurdele keserek, lokalin açılışını gerçekleştirdi.

Gürkan ve beraberindekiler, daha sonra içinde güzellik merkezi ve spor salonu da bulunan lokali gezdi.

Öte yandan Gürkan, spor salonunda yaptığı incelemede, kadınlarla spor bisikletini denedi.